Europejski Dzień Logopedy

Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej 6 marca. W Polsce świętujemy je dopiero od 2007 roku. Dzień ma na celu zachęcić rodziców, by nie zwlekali z konsultacją u specjalisty dziecka, które ma problem z mówieniem. Hasłem tegorocznych obchodów jest "Komunikowanie się nie tylko słowami..."

W naszej szkole z tej okazji zostały zorganizowane zajęcia logopedyczne dla dzieci uczęszczających na świetlicę. Uczniowie ćwiczyli oddechy, wykonywali zabawne minki, naśladowali odgłosy zwierząt, „dmuchali” pluszowe koktajle, grali w „dmuchany futbol”, a nawet „łowili” ryby!

Zajęcia miały pokazać dzieciom, jak ważne są ćwiczenia oddechowe i językowe, by ładnie mówić. Nietypowa lekcja bardzo się podobała, o czym świadczył las uniesionych rąk, gdy trzeba było wybierać ochotników do poszczególnych ćwiczeń.

Dzień logopedy

Logopedyczny Konkurs Recytatorski

W środę 20.12.2017r. w bibliotece szkolnej odbył się Logopedyczny Konkurs Recytatorski, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły z klas od I do VII, uczęszczający na zajęcia logopedyczne. Recytowali wiersze Agnieszki Frączek ze zbioru pt.”Trzeszczyki czyli trzeszczące wierszyki”.

Jury w składzie: pani Maria Linek, pani Katarzyna Urbańska oraz pani Renata Tutka przyznało wyróżnienia następującym osobom:

I miejsce:        Agata Tutka kl. IV B i Dominik Bednarowicz kl. III C

II miejsce:       Gabriella Ożdżyńska kl. III E, Filip Kotwica kl. III E i Natalia Łyda kl. VI A

III miejsce:     Jakub Bednarek kl. I B i Alan Walawender kl. II A

Wszystkim uczniom gratuluję oraz bardzo serdecznie dziękuję za udział w konkursie.

konkurs logopedyczny

Czym zajmuje się logopeda?

Zadania logopedy:

• diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy uczniów;
  • prowadzenie zajęć logopedycznych oraz porad i konsultacji dla rodziców w zakresie stymulacji rozwoju mowy uczniów i eliminowania jej zaburzeń;
  • podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami uczniów;
  • wspieranie nauczycieli i wychowawców w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Podstawowe cele terapii logopedycznej:

• Kształtowanie prawidłowej mowy poprzez eliminowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej i gramatycznej wypowiedzi.
  • Stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy.
  • Doskonalenie wymowy i korygowanie wad wymowy.
  • Wdrażanie do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy przyswojonej w toku ćwiczeń.
  • Rozwijanie umiejętności budowania swobodnej wypowiedzi w poprawnej formie gramatycznej.
  • Wzbogacanie słownika.
  • Zachęcanie uczniów do twórczej aktywności słownej.

Wczesne zdiagnozowanie i podjęcie terapii logopedycznej jest warunkiem osiągania sukcesów w szkole, szczególnie w nauce pisania i czytania. Pozwala uniknąć zaburzeń zachowania i przeciwdziała pogłębianiu się wad wymowy.

Wskazówki dla rodziców dzieci uczęszczających na terapię logopedyczną:

• Bądź w stałym kontakcie z logopedą, aby na bieżąco pozyskać informacje o stanie mowy swojego dziecka.
  • Dopilnuj, aby dziecko systematycznie uczęszczało na zajęcia logopedyczne.
  • Pracuj z dzieckiem w domu poprzez utrwalanie materiału zawartego w zeszycie.
  • Chwal swoje dziecko nawet za minimalne osiągnięcia, co znacznie zmobilizuje je do wysiłku.