Logo

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11 im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli

Stalowa Sowa
Wizyta księdza biskupa
Jubileusz 30-lecia szkoły
rozpoczęcie roku
Zerówka

Geografia

Pliki do pobrania

Regulamin konkursu przedmiotowego z geografii organizowany przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty

Ciekawostki geograficzne

NAJDŁUŻSZE NAZWY GEOGRAFICZNE

 

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch to miejscowość, o której jest głośno ze względu na niewyobrażalnie długą nazwę. W Księdze rekordów Guinnessa figurują jednak jeszcze dłuższe nazwy geograficzne.

Najdłuższą jednowyrazową nazwą geograficzną na świecie jest : Tetaumatawhakatangihangakoauaotamateaurehaeaturipukapihimaungahoronukupokaiwhenuaakitanarahu.

Jest to 85-literowa nazwa wzgórza w Nowej Zelandii. Przetłumaczona z języka maori oznacza "szczyt wzgórza, gdzie Tamatea, mężczyzna o wielkich kolanach, zdobywca gór, pożeracz ziemi i podróżnik grał na flecie dla swojej ukochanej".

Istnieje też druga nazwa tego wzgórza. Ma ona 57 liter i brzmi Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu.

Obie zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłuższe zapisane w alfabecie łacińskim nazwy na świecie, zajmując kolejno medalowe pierwsze i trzecie miejsce.

Miejscowość w Walii

Drugie miejsce na podium w tej kategorii należy do Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Jest to miasto znajdujące się w północno-zachodniej Walii, na wyspie Anglesey. Wyraz złożony z 58 liter jest najdłuższą nazwą geograficzną w Europie, a drugą najdłuższą na świecie.

W tłumaczeniu na język polski Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch oznacza "Kościół Świętej Marii nad stawem wśród białych leszczyn niedaleko wodnego wiru pod Czerwoną pieczarą przy kościele św. Tysilia". Mieszkańcy dla ułatwienia skracają nazwę do Llanfairpwll lub Llanfair P. G.

Najdłuższa wielowyrazowa nazwa

Stolica Tajlandii Bangkok w języku tajskim również ma bardzo długą nazwę, bo aż 176-literową: Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit. W tłumaczeniu na język polski oznacza ona "Miasto aniołów, wielkie miasto, rezydencja świętego klejnotu Indry, niezdobyte miasto Boga, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma bezcennymi kamieniami szlachetnymi, pełne ogromnych pałaców królewskich, równającym niebiańskiemu domowi odrodzonego Boga; miasto, podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wiszwakarmana".

Jest to najdłuższa wielowyrazowa nazwa geograficzna świata. Ją również wpisano do Księgi Rekordów Guinnessa.

NAJWYŻSZE SZCZYTY GÓRSKIE ZIEMI

 

 gory

DO WAKACJI 2020 POZOSTAŁO

157

dni

9

godzin

55

minut

46

sekund

Najnowsze galerie