Logo

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11 im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli

Aktualności

Apel pt. “Patroni naszych ulic i placów dla Niepodległej”- Orlęta Lwowskie oraz apel z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Apel pt. “Patroni naszych ulic i placów dla Niepodległej”- Orlęta Lwowskie oraz apel z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

9 listopada 2018 roku, w naszej szkole odbył się ostatni apel z cyklu “Patroni naszych ulic i placów dla Niepodległej - Orlęta Lwowskie” oraz apel z okazji 100.Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Ponadto, o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zaśpiewała Mazurka Dąbrowskiego.

Historię orląt lwowskich przedstawiła uczennica z klasy 7a - Natalia Łyda oraz uczeń z klasy 8c - Paweł Wołek.

Lwów był prastarym polskim i katolickim miastem, pięknym, bogatym w zabytki, dzieła sztuki i ducha. Miastem semper fidelis - zawsze wiernym, które najbardziej broniło Polski. Młodzi mieszkańcy Lwowa dzielnie bronili swojego mista przed Ukraińcami. Zamaist nauki, zabawy i psotów, wybrali walki o swoje ukochane miasto. Najmłodszy obrońca Lwowa miał 9 lat. Orlęta walczyły ramię w ramię z dorosłymi. Lwów, jako jedyne miasto w Polsce, został odznaczony orderem Virtuti Militari. Orlęta lwowskie poległy, abyśmy żyli wolni.

Następnie uczniowie z klas: 6b, 7a, 7b, 7c, 8a i 8c wcielili się w rolę dotychczas omawianych bohaterów narodowych, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości przez Polskę.

Kolejno przedstawiani byli: Józef Bem, Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, Fryderyk Chopin, Emilia Plater, Wincenty Witos, Romuald Traugutt, Maria Konopnicka, Józef Piłsudski, Roman Dmowski oraz Ignacy Jan Paderewski.

Uczennica klasy 8a - Julia Kaczmarska, która wcieliła się w rolę Marii Konopnickiej przypomniała nam wszystkim, jaką ważną rolę odegrała bohaterka. Maria - patriotka, poetka, wybitna kobieta. Autorka “Roty”- pieśni, która konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego do roli hymnu narodowego. “Rota”, to pieśń przywoływana w najbardziej doniosłych, a nierzadko najbardziej dramatycznych momentach w historii naszego narodu. Symbol wierności ojczyźnie kolejnych pokoleń walczących w jej obronie.

Cała społeczność szkolna, zaśpiewała “Rotę” z takim honorem jak śpiewamy nasz hymn wraz z ceremoniałem rozłożenia i złożenia flagi państwowej.

Kolejni i główni bohaterowie naszego apelu, to ojcowie Niepodległej, a mowa tu o Józefie Piłsudskim - uczeń Paweł Wołek, Roman Dmowski - uczeń Mikołaj Różański oraz Ignacy Jan Paderewski - uczeń Mateusz Turek.

Bohaterowie w mocny sposób zaakcentowali swój ogromny dorobek w walkę o Wolność. Piłsudski przypomniał fakt tworzenia Legionów Polskich, tak bardzo wsławionych w walce z bolszewikami.

Jego słynny cytat: “Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Roman Dmowski, przypomniał jak ważny jest naród i świadomość narodowa w odzyskaniu niepodległości. Patriota i wielki dyplomata, który ukochał polski naród. Zaznaczył o dużej roli polskiego kościoła katolickiego, który jednoczył naród w najcięższych dla niego chwilach.

Jego cytat: “Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i Kościoła jest niszczeniem samej istoty narodu”.

Ignacy Jan Paderewski, patriota, człowiek utalentowany, który wiele dobrego uczynił dla Polski, również opowiedział nam o swoim wielkim wkładzie w odrodzenie państwa polskiego. Prężnie działał na emigracji i pokrzepiał serca Polaków. Razem z Romanem Dmowskim reprezentował Polskę na konferencji pokojowej w Paryżu, był sygnatariuszem traktatu wersalskiego z 1919 roku, gdzie walczył o granice sprzed I rozbioru.

Oprawie apelu towarzyszył chór pod kierownictwem pani Katarzyny Pisery oraz dekoracja wykonana przez panią Ewę Konieczny.

Na koniec głos zabrała pani dyrektor Joanna Niwierska, która przypomniała, że wolność nigdy nie jest dana nam raz na zawsze i musimy jej bronić. Ponadto zacytowała piękny tekst wielkiego człowieka, żołnierza Wyklętego, rotmistrza Witolda Pileckiego:

„Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”.

Apel przygotowały: p. Justyna Bieszczad-Kobza i p. Sylwia Komada-Bober.

Opracowała: Justyna Bieszczad-Kobza

Zobaczcie, jak śpiewaliśmy  Mazurka Dąbrowskiego

Zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii, gdzie została zamieszczona obszerna fotorelacja z uroczystości. Kliknij na zdjęcie.

dsc08841 

DO WAKACJI 2024 POZOSTAŁO

56

dni

8

godzin

34

minut

16

sekund

Najnowsze galerie