ARCHIPELAG SKARBÓW

W dniach 13 – 14 listopada, uczniowie klas VIII uczestniczyli w programie profilaktycznym pt. „ARCHIPELAG SKARBÓW”.

Program obejmował dwa dni pracy warsztatowej. Były to dni wypełnione intensywną pracą umysłową, angażujące młodych ludzi do wysiłku myślowego. W trakcie każdej części programu prowadzone były ćwiczenia aktywizujące, w których uczestnicy otrzymywali od realizatorów nagrody w podziękowaniu za zaangażowanie.

W trakcie pierwszego dnia przedstawiane zostały elementy wiedzy o miłości w kontekście zadań rozwojowych wieku dojrzewania. Istotnym elementem tych zajęć było obrazowe przedstawienie pięknych, ale czasem groźnych sił, które budzą się we wnętrzu dojrzewającego człowieka. Pokazane zostały pozytywne aspekty budzących się impulsów seksualnych oraz emocjonalno-uczuciowych, związanych z zakochaniem, a także złością i gniewem. Realizatorzy przedstawili także groźne aspekty żywiołów seksualności, uczuciowości i agresji, wskazując konkretne sposoby nauki oswajania tych sił i kierowania nimi.

W trakcie drugiego dnia wyraźnie ukazano zarówno piękno seksualnej bliskości, jak też i szeroki wachlarz konsekwencji wczesnych kontaktów seksualnych – od bezpośrednich konsekwencji emocjonalnych, poprzez konsekwencje związane z budowaniem przyszłych związków, aż po konsekwencje zdrowotne. W sposób bardzo wyraźny przedstawiona została wiedza na temat niekorzystnego wpływu środków psychoaktywnych na zawieranie znajomości i budowanie relacji. Ukazano siłę presji rówieśniczej i sposoby asertywnego radzenia sobie z nią. Podjęty był problem zachowań agresywnych  i uprzedmiatawiających – szczególnie w relacjach między chłopcami i dziewczętami.

W różnych momentach programu prezentowano wybrane wyniki badań nad postawami młodzieży. W większości są to te wyniki, które pokazują dojrzałość i rozsądek młodych ludzi. Najważniejsze treści programu ilustrowane były świadectwami nieco starszych od uczestników, współrealizatorów programu, dojrzałych animatorów i członków organizacji młodzieżowych.

Na końcu programu odbył się Festiwal Wyspy Skarbów, który podsumował treści całego programu. Dzień niebieski (kolor rozumu) spowodował, iż większość uczestników wraz z nauczycielami ubrana była na niebiesko. Osoba mająca w swym ubraniu największą ilość niebieskich rzeczy z PSP 11, to Emilia Burdzy z kl VIII B (11 sztuk).

To również prace plastyczne naszych uczennic z klasy VIII A - Amelii Likus i Patrycji Grzech zdobyły I i II miejsce na Festiwalu Twórczości.

W dniu 13.11., w naszej szkole, w ramach programu, odbyło się również Spotkanie dla rodziców uczniów klas VIII,  z trenerem prowadzącym program „Archipelag Skarbów”.

W trakcie spotkania zaprezentowany został zakres celów programu „Archipelag Skarbów”. Omówiono wyniki badań nad młodzieżą. Komentarz prowadzącego zawierał wiele wskazówek,
co do sposobów włączania skutecznego przekazu profilaktycznego do codziennej pracy wychowawczej w rodzinie. Szczególny akcent położony został na kształtowanie trudnej umiejętność rozmawiania z dorastającymi dziećmi o sprawach miłości i seksualności. Spotkanie z rodzicami miało formę wykładu urozmaiconego prezentacją multimedialną oraz dialogiem z uczestnikami.

Opinie o programie zebrane wśród młodych uczestników, jak również nauczycieli, są bardzo pozytywne.

Pedagog szkolny - Aleksandra Serafin