październik

Dyktando Niepodległościowe

9 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie ortograficznym VI Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”. Piszący rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz VII – VIII. Łącznie z tekstem dyktanda zmagało się 74 uczniów Jedenastki.

Pisanie tradycyjnego dyktanda to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania pojawiły się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę, m.in. Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski czy Marszałek Józef Piłsudski.

Konkurs odbywa się rokrocznie jesienią od 2013 roku. W roku szkolnym 2018/2019 przeprowadzany był równocześnie w sześciu województwach: małopolskim, dolnośląskim, lubelskim, opolskim, podkarpackim i śląskim. Uczniowie rywalizowali w ramach swojego województwa. Mistrzowie ortografii zmierzą się z kolejnym tekstem dyktanda podczas etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 7 listopada w Strzyżowie.

Agnieszka Kaczmarska