Konkurs "Najpiękniejsza kapliczka Matki Bożej"

Szanowni Państwo

Kultura ludowa jest „wielkim skarbem, którego nie wolno zakopać w ziemi, lecz trzeba z niego wciąż czerpać” – mówił Jan Paweł II.

Zwyczaje i obrzędy religijne kultywowane przez rodzinę z okazji świąt liturgicznych stworzyły tzw. tradycję religijną. Człowiek, by mógł rozwijać się duchowo, nie może zrywać z kulturą, na której wyrósł, a która rozwija się i ma charakter dynamiczny.

Już od najdawniejszych czasów ludzie budowali kapliczki, w których znajdowały się figurki lub obrazy przedstawiające Madonnę. Każdego dnia, miesiąca maja przychodzili z całymi rodzinami pod kapliczkę, gdzie śpiewali pieśni maryjne, odmawiali Litanię Loretańską oraz różaniec. Chcieli w ten sposób chwalić Maryję i dziękować jej, że chciała być naszą Matką, Królową, Pocieszycielką…

Kapliczka Matki Bożej jest motywem przewodnim naszej inicjatywy - kolejnej edycji konkursu plastycznego. Pragniemy w ten sposób uwypuklić jeden z symboli naszej tradycji religijnej oraz podkreślić szacunek dla „spadku” kulturowego naszego regionu.

Zachęcamy Państwa do udziału w naszym konkursie. Jego centrum stanowić będzie przydrożna kapliczka Matki Bożej. Sądzimy, że w ten sposób przybliżymy i przypomnimy nasze polskie tradycje kolejnemu pokoleniu.

W dołączonym pliku znajdziecie regulamin i potrzebne załączniki.

Organizatorzy konkursu

Maria Michalska