październik

Święto Drzewa 2018

10 października startuje „Święto Drzewa” !!!

„Każdy liść pochłania CO2” to hasło tegorocznego Święta Drzewa, które ma nam przypomnieć, że sadzenie drzew jest jednym z najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów zapobiegania zmianom klimatu. Ogólnopolska inauguracja 16. już edycji programu Klubu Gaja, odbędzie się w Służewskim Domu Kultury w Warszawie 10 października (środa) o godz. 12.00. W programie m.in. sadzenie starych odmian drzew owocowych, japońskich sakur oraz klonów i brzóz. Jedno z drzew zasadzi aktor i ambasador „Święta Drzewa” – Bartłomiej Topa. To początek ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew, którą Klub Gaja wraz z partnerami organizować będzie m.in. w Bielsku-Białej, Krakowie, Katowicach i Gminie Wilkowice. Drzewa i lasy są niezbędnym elementem regulacji klimatu - pochłaniają dwutlenek węgla, który jest główną przyczyną globalnego ocieplenia. Dlatego jak co roku 10 października zachęcamy wszystkich do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew, a także zmiany naszych codziennych nawyków na bardziej ekologiczne

i odpowiedzialne. Każdy może posadzić drzewo i przyłączyć do Święta Drzewa, wpisując je do licznika posadzonych drzew na stronie: swietodrzewa.pl:http://swietodrzewa.pl/.

Dzięki programowi „Święto Drzewa” uczestnicy posadzili już blisko 850 tysięcy drzew. W tym roku 10 października Klub Gaja wspólnie z laureatami konkursów „Święta Drzewa”, Partnerami i Gośćmi zasadzi 9 drzew przy Służewskim Domu Kultury w Warszawie. Jolanta Migdał, koordynatorka programu „Święto Drzewa” Klubu Gaja dodaje: „W tamtejszej zagrodzie dla kóz posadzimy stare odmiany śliwy i jabłoni. Posłużą one społeczności lokalnej do przygotowywania smacznych przetworów, a także będą stanowiły doskonały pożytek dla pszczół z tamtejszej pasieki. Natomiast w pobliżu ufundowanego przez Ambasadę Japonii Dzwonu Pokoju, posadzimy 3 wiśnie japońskie, a przy parkingu 2 brzozy pożyteczne i 2 klony zwyczajne”.

Wydarzenie organizowane jest przez Klub Gaja we współpracy z miastem stołecznym Warszawa, Ambasadą Stanów Zjednoczonych i Lasami Państwowymi, które od szesnastu lat wspierają lokalne społeczności w organizacji „Święta Drzewa” całym kraju. Podczas wydarzenia wręczone zostaną także nagrody za najciekawsze inicjatywy w ramach „Święta Drzewa”. Laureatami konkursu Czarodziejskie Drzewo są najaktywniejsi organizatorzy lokalnych akcji edukacyjnych zachęcających do sadzenia i ochrony drzew. Uczestnicy zaangażowani w zbiórkę makulatury otrzymają nagrody Pegaza. Statuetka Drzewa Roku trafi do autora zwycięskiego zgłoszenia w konkursie, w którym poszukujemy drzew najbardziej lubianych i cenionych przez społeczności lokalne.

Kolejne akcje sadzenia drzew Klubu Gaja wraz z partnerami odbędą się: 11 października we wspólnocie mieszkaniowej "Dobra Wola" w Warszawie mieszkańcy posadzą 8 lip drobnolistnych oraz sadzonkę dębu Bartek, otrzymaną z Nadleśnictwa Zagnańsk. Akcja organizowana jest w ramach programu m.st. Warszawy „Milion Drzew dla Warszawy”.

16 października w Bielsku-Białej uczniowie z bielskiego „Mechanika” posadzą 100 sadzonek pęcherznicy kalinolistnej na 100-lecie odzyskania niepodległości na skwerze przez szkołą. Akcji towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne budowania budek lęgowych dla owadów zapylających, ptaków i wiewiórek.

17 października na Zabłociu w Krakowie społeczna inicjatywa aDaSie, Fundacja Czas Wolny oraz mieszkańcy posadzą 8 jarzębów ufundowanych przez Krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej.

25 października w ramach inauguracji „Święta Drzewa” w Katowicach posadzone zostaną jarzębiny i kaliny koralowe na skwerze przed Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej. Akcji towarzyszyć będzie happening „Każdy liść pochłania CO2”.

26 października odbędzie się wielka akcja sadzenia drzew i krzewów w Gminie Wilkowice połączona z warsztatami edukacyjnymi Klubu Gaja, podczas których dzieci i młodzież szkolna zbuduje budki lęgowe dla owadów zapylających, ptaków i wiewiórek.

Święto Drzewa 2018 - Patronat: Prezydent m.st. Warszawy. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, Billion Tree Campaign, Environmental Partnership Association.Partnerzy: Troton, Davines, Fundacja C&A.Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu Europejskie Drzewo Roku, Robin Wood, 366 Concept, LeasePlan, Ambasada Stanów Zjednoczonych, Fundacja Nasza Ziemia, Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, Miasto Bielsko Biała, Zakład Zieleni Miejskiej w Bielsku-Białej, Galeria Bielska BWA, Gmina Wilkowice, Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” w Bystrej, Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej, Clean Advantage, Fundusz Partnerstwa. Dofinansowanie: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Miasto Katowice, Miasto Bielsko-Biała. Czytaj więcej:

> www.swietodrzewa.pl:http://www.swietodrzewa.pl/www.klubgaja.pl:http://www.klubgaja.pl/