Szkoła pamięta

W ramach akcji „Szkoła pamięta”, uczniowie klasy 2b wraz z wychowawczynią Anną Kiełbowicz i katechetką Maria Miklus- Michalską wybrali się 29 października na cmentarz w Rozwadowie. Zaprosili też panią Grażynę Lewandowską, autorkę książki „Cmentarz parafialny w Rozwadowie”.

Pani Grażyna zwróciła uwagę uczniów na groby osób zasłużonych i cenionych w naszym środowisku. Pierwsze kroki skierowaliśmy do grobu śp. Kazimierza Gajdy- chrzestnego sztandaru naszej szkoły, który w czasie II wojny światowej walczył jako partyzant w oddziale „Ojca Jana” ( Franciszka Przysiężniaka), w bitwie na Wzgórzach Porytowych, w Lasach Janowskich czy Kuryłówce. Tam uporządkowaliśmy grób, zapaliliśmy znicze i pomodliliśmy się o życie wieczne dla Niego. Następnie przeszliśmy do grobu śp. Bronisława Kochana- obrońcy Westerplatte. Grobem tym opiekują się uczniowie PSP3 w Stalowej Woli, która nosi imię Bohaterów Westerplatte.

Na cześć pana Kochana nazwano jedna z ulic w Rozwadowie.

Odwiedziliśmy też groby żołnierzy, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku oraz grób Tadeusza Gajdy ps. Tarzan oraz Piotra i Tadeusza Zakrzewskiego, którzy spoczywają w prostej, ziemnej mogile obmurowanej lastrykowym murkiem. Tadeusz ps.”Lewy” był komendantem rozwadowskiej placówki Narodowego zjednoczenia Wojskowego. Walczył w oddziale partyzanckim „Tarzana”, natomiast Piotr służył w WP, w armii generała Świerczewskiego i przeszedł szlak bojowy do Drezna.

Zapaliliśmy znicze na grobie śp. Stanisławy Koper- zasłużonej nauczycielki PSP1, która w okresie niemieckiej okupacji z narażeniem życia prowadziła tajne nauczanie. Na Osiedlu Hutnik znajduje się ulica Stanisławy Koper.

Kończąc wędrówkę po cmentarzu zatrzymaliśmy się przy grobie kapucyna o. Hieronimy Ryby, gdzie pomodliliśmy się, ponieważ znany jest z tego, że pomaga uczniom w zdawaniu egzaminów oraz w trudnych sprawach.

Pobyt na cmentarzu był prawdziwa lekcją historii zarówno dla uczniów jak i ich rodziców, którzy  byli opiekunami.

Anna Kiełbowicz

Maria Miklus Michalska