Szkolny Konkurs Czytelniczy Booktalking

Szkolny Konkurs Czytelniczy  Booktalking

Organizator konkursu:

Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli

Cele konkursu:

·         popularyzacja i podnoszenie poziomu czytelnictwa,

·         zachęcanie do sięgnięcia po różnego rodzaju literaturę,

·         upowszechnianie czytania dla przyjemności,

·         rozwijanie świadomości literackiej uczniów,

·         doskonalenie umiejętności autoprezentacji.

Zasady uczestnictwa:

1.      Konkurs adresowany jest do uczniów PSP nr 11 im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli, podzielonych na następujące kategorie wiekowe:

·         uczniowie klas III-IV,

·         uczniowie klas V-VI,

·         uczniowie klas VII-VIII.

2.      Zadaniem uczestnika konkursu jest:

·         przygotowanie i nagranie ustnej prezentacji dowolnej książki trwająca nie dłużej niż 3 minuty;

·         nagraną prezentację należy przesłać pocztą elektroniczną na adres: m.sniosek@psp11.pl (organizator prześle je następnie komisji konkursowej, zbierze punktację jury i ustali zwycięzców);

·         uczeń może wybrać jeden ze stylów booktalkingu (streszczenie fabuły, zaprezentowanie głównego bohatera, przedstawienie tylko jednego epizodu, oddanie nastroju) lub wszystkie style połączyć w jednej prezentacji;

·         filmy można przesyłać na adres: m.sniosek@psp11.pl od dnia ogłoszenia konkursu do 30 kwietnia 2020 roku.

3.      Najciekawsze filmy po rozstrzygnięciu konkursu zostaną udostępnione na profilu szkoły w portalu Facebook.

Kryteria oceny prezentacji:

Jury powołane przez organizatorów będzie brało pod uwagę:

·         poprawność językową, płynność wypowiedzi, posługiwanie się stylem komunikatywnym,

·         przemyślaną kompozycję wypowiedzi, umiejętność gospodarowania czasem,

·         elementy istotne dla techniki booktalking (obecność książki podczas prezentacji, mówienie z pamięci, przywołanie najciekawszych fragmentów książki, prezentacja głównego wątku i bohaterów, podanie tytułu i autora książki, oddanie atmosfery książki, użycie elementów reklamy, umiejętność zainteresowaniaodbiorcy utworem, zaangażowanie emocjonalne, kontakt ze słuchaczami, zaskakujący sposób prezentacji, m.in. użycie multimediów oraz poinformowanie, jaki wpływ miała książka na prezentującego).

Czym jest booktalking?

Booktalking to krótkie zareklamowanie książki. Nie jest to streszczenie ani recenzja, ale raczej przedstawienie bohaterów, fabuły czy też kilku scen z książki w taki sposób, by słuchacze chcieli sięgnąć po nią i przeczytać ją samodzielnie. Booktalking to również dzielenie się ze słuchaczami swoim entuzjazmem do książek i zachęcanie do czytania dla przyjemności.

Główną zasadą prezentacji książek metodą booktalkingu jest nieujawnianie wszystkich informacji o książce, ale uwzględnianie tylko "kuszących" fragmentów. Prezentacje powinny być jak rzut okiem na to, co naprawdę ciekawego znajduje się między okładkami książki. Bibliotekarz prezentujący książki jest jednocześnie gawędziarzem i handlowcem.

Style booktalkingu:

·         Streszczenie fabuły - najłatwiejszy i najczęstszy sposób prezentacji

Technika ta polega na omówieniu głównych wątków lektury do momentu kulminacyjnego i zostawieniu słuchaczy z pytaniem: "Co dalej?"

·         Zaprezentowanie głównego bohatera

Można skupić się na jednej lub kilku głównych postaciach i wyjaśnić w wyniku jakich okoliczności znalazły się one w danej sytuacji. Można udawać bohatera książki i prowadzić narrację w pierwszej osobie liczby pojedynczej.

·         Przedstawienie tylko jednego epizodu

Opisujemy jedną scenę, anegdotę lub jedną krótką historię z dzieła, podkreślając, że jest to tylko jedna z przygód bohatera opowieści.

·         Oddanie nastroju

Nastrój książki przekazujemy odpowiednio modelując głos, dokonując zmian w jego brzmieniu, intensywności i rytmie. Powinniśmy również właściwie dobierać słowa, a jeżeli bohater mówi w charakterystyczny sposób, możemy go naśladować. Wykorzystuje się także unikatowy styl pisania autora, wplatając w swój tekst fragmenty z utworu w taki sposób, by oddać atmosferę książki.

Wszystkie te style można łączyć w jednej prezentacji.

Jak się przygotować?

- Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Czytaj wszystko, co ci wpadnie w ręce.

- Notuj w trakcie czytania - autor, tytuł, fabuła, imiona bohaterów, miejsce i czas akcji, ciekawe epizody itd.
- Zastanów się, dlaczego podoba ci się książka, którą czytasz.
- Zapisz swoją gawędę słowo w słowo lub przygotuj plan bądź mapę pamięciową.

- Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Przed lustrem, przed rodziną czy przyjaciółmi.
- Bądź wiarygodna/-y, mów z przekonaniem, w innym wypadku nikt nie "połknie haczyka".
- Do pierwszych prezentacji możesz wybrać utwory tworzące cykl powieści. Zainteresowanie jedną książką pociągnie za sobą chęć sięgnięcia po inne tomy tej serii.
- Jeśli masz możliwość - podpatruj innych.

Organizatorzy konkursu:

Michalina Śniosek