Warsztaty chóralne "ŁĄCZY NAS ŚPIEW"

Warsztaty chóralne

W dniach 2 - 8 listopada 2018r. odbyły się „Polsko-ukraińskie warsztaty chóralne Łączy nas śpiew”. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży. Warsztaty odbyły się w urokliwym  Czardworku w Przysietnicy.

Podczas wspólnych zajęć  Puellarum Cantus z Wesołymi Trzewiczkami ze Lwowa ćwiczone były polskie i ukraińskie pieśni oraz tańce.  Swoje artystyczne umiejętności obydwa zespoły pokazały na koncertach -  w Czardworku  i w Szkole Podstawowej Nr 1 w Przysietnicy. Chór Puellarum Cantus zaprezentował polskie pieśni patriotyczne, ludowe i  dziecięce.

Oprócz warsztatów chóralnych i językowych było też mnóstwo atrakcji, takich jak: jazda konna, lot miotłowy, wspinanie się na ściankę, konkurs skrzynkowy, przejażdżka „Strzałą południa”, ognisko i  dyskoteka. Odbyła się też lekcja astronomii połączona z pokazem pięknych zdjęć kosmosu oraz oglądaniem nieba z obserwatorium znajdującego się w Czardworku.  Niespodzianką dla wszystkich była projekcja filmu o gwiazdach i historii badania kosmosu pod kopułą w Czardworku.

Dzięki wspaniałej pogodzie uczestnicy projektu mogli podziwiać uroki Bieszczad podczas zdobywania  Połoniny Wetlińskiej, zwiedzania Skansenu w Sanoku i spacerze po zaporze wodnej w Solinie. Tradycyjnie odbyły się również: konkurs na najsympatyczniejszą chórzystkę, kalambury, konkurs wiedzowy i „Mam talent”.

Okazało się, że bardzo wiele łączy uczestników z Polski i Ukrainy, ale przede wszystkim jednoczy    nas muzyka i śpiew. Wesołe Trzewiczki nauczyły się polskiej piosenki  „Szła dzieweczka”, a Puellarum Cantus  poznał ukraińską pieśń „Oj w wiśniowym ogródeczku”.

Tym razem opiekowała się chórzystkami Pani Marta Wiącek, a zajęcia chóralne poprowadziła Katarzyna Pisera i Wasyl Czuczman.

Organizatorem projektu było Stowarzyszenie Razem w Europie z MDK oraz Fundacja Rozwoju i Promocji Bieszczad.

Katarzyna Pisera

Klikając na zdjęcie przeniesiesz się do galerii

DSC_6210_KO-001_1