Wycieczka do Lublina

30 października 2019 r. grupa uczniów z zajęć Eksperyment Darwina Stalowa Sowa i uczennic zajmujących się szkolnym ogrodem brała udział w zajęciach na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia eksponatów w muzeum zoologicznym i wysłuchania ciekawego wykładu dr Jacka Chobotowa. Kolejnym punktem wycieczki było zobaczenie mikroskopu elektronowego i zdjęć przykładowych mikrobów. Zajęcia poprowadził mgr Jarosław Pawelec. Po krótkim spacerze wokół wydziałów, dziekanatu i pomnika Marii Curie – Skłodowskiej uczestnicy wycieczki pojechali na teren Ogrodu Botanicznego UMCS. Tam  przewodnik mgr Błażej Maciorowski wprowadził uczniów w krainę roślin, gdzie każdym zmysłem (nawet smakiem) mogli poznać bogactwo ogrodu łącznie z sukulentami  i  roślinnością wilgotnych lasów deszczowych w szklarniach.  Był też wątek historyczny – Dworek Kościuszków, w którym uczniowie usłyszeli ciekawostki z życia rodziny i jej wkładu w zapoczątkowanie rozwoju ogrodu. Podobnie jak Maria Curie  - Skłodowska, Tadeusz Kościuszko był miłośnikiem roślin i w dużym stopniu znał się na ogrodnictwie. Podczas wycieczki uczniowie zdobyli wiedzę, ale też inspiracje, które zamierzają zrealizować w ogrodzie szkolnym. Październik to pora, w której rośliny szykują się do zimowego snu, stąd postanowienie, przyjazdu na wiosnę i zobaczenie zupełnie innego oblicza tego urokliwego miejsca.

Lidia Sawa

IMG_20191030_151523