„O Fryderyku i jego przyjacielu - zaczarowanym fortepianie” – taki tytuł nosiło widowisko przedstawiane uczniom 26.04.2018 r. w ramach projektu Patroni naszych ulic i placów „Dla Niepodległej”.
Fryderyk Chopin – genialny polski muzyk, natchniony piewca myśli i pragnień swego narodu, niezrównany poeta fortepianu, jest dziś jednym z najulubieńszych kompozytorów ludzkości.
Cyprian Kamil Norwid napisał o nim: „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel”.
Biografowie Chopina nazwali go „geniuszem uniwersalnym”, bo był nie tylko wspaniałym kompozytorem. Listy muzyka czyta się jak dobrą literaturę, jego rysunki reprezentują zaskakująco wysoki poziom. Był utalentowany aktorsko, posiadał niesamowite poczucie humoru i władał biegle czterema językami.
Pomimo, że połowę swojego życia spędził na obczyźnie, wciąż myślami i sercem powracał do Polski, do Warszawy, do mazowieckich wierzb. W jego mazurkach, polonezach, nokturnach, preludiach jest miłość i radość, melancholia i ból, melodie z lat dzieciństwa, które ciągle kołatały mu się w głowie. O mazurkach Chopina Robert Schumann napisał, że „grają w nich armaty ukryte w kwiatach”.
Utwory Chopina interpretowano jako świadectwo nieutulenia w żalu po stracie ojczyzny. Jednocześnie sława muzyki kompozytora niosła ze sobą ideę niepodległości Polski na cały świat. Jego utwory podtrzymywały polskiego ducha, szczególnie podczas zaborów.
W widowisku o Fryderyku Chopinie w rolę małego Frycka wcielił się Karol Gorzula, a dorosłego Fryderyka - Oliwier Chwałka. Mamę, przyjaciół kompozytora, reportera, dziewczynę z pamiętnikiem, chłopców ze stancji u Chopinów i słuchających koncertu w Łazienkach zagrali uczniowie klas 0 i VII a. Wiersze recytowały: Maria Kiedrzyńska i Maja Hryniszyn, narracją zajęła się Kamila Hanejko. W postaci laureatów konkursu chopinowskiego wcielili się: Kinga Budkowska, Szymon Maciejak, Gabriela Szegda i Julia Kaczmarska i zaprezentowali na żywo fragmenty utworów F. Chopina. Chór Puellarum Cantus zaśpiewał piosenkę pt. „Gdy Chopin grał” oraz jedną z najpopularniejszych pieśń F. Chopina do słów Stefana Witwickiego, napisaną w 1827 r. pt. „Życzenie”.
Uczniów przygotowały: Katarzyna Pisera, Anna Baniuch i Agnieszka Kaczmarska.