PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ NA CZAS TRWANIA PANDEMII COVID-19

Logowanie do biblioteki

Regulamin biblioteki szkolnej

Podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11 im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli otrzymała od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy podziękowanie za udział w Narodowym Czytaniu „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Biblioteka naszej szkoły otrzymała pamiątkowe wydanie „Balladyny” oraz list  z fotografią pary prezydenckiej.

W tym roku w całym kraju czytano wybitne dzieło polskiego romantyzmu - „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Narodowe Czytanie „Balladyny” odbyło się w tym roku przez szkolny radiowęzeł, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Przepiękne czytanie „Balladyny” z podziałem na role, zostało zaprezentowane przez panią  Sylwię Majewską, która jest  szkolnym neurologopedą, oraz przez panią Halinę Nowak –nauczycielkę współorganizującą proces kształcenia w szkole. Wszystkim uczniom bardzo podobała się taka interpretacja utworu.

Renata Tutka, Michalina Śniosek

IMG_20201109_130322_resized_20201204_074222820IMG_20201109_130442_resized_20201204_074221032IMG_20200916_111205_1

Lekcja biblioteczna

Uczniowie klasy VI b wraz z wychowawcą p. Anną Bat brali udział w spotkaniu zorganizowanym przez panią Renatę Tutkę w bibliotece szkolnej na temat  Konwencji o Prawach Dziecka. W tym roku była 30 rocznica powstania tego dokumentu. Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci - UNICEF. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt. Uczniowie mieli możliwość poznania swoich praw. Zapoznali się również z księgozbiorem biblioteki na temat praw dziecka.

Anna Bat

Narodowe czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego

Narodowe czytanie Przedwiośnia

Konkurs logopedyczny

W bibliotece szkolnej odbył się 20 grudnia 2017 roku Logopedyczny Konkurs Recytatorski pt. "Trzeszczyki czyli trzeszczące wierszyki". Uczniowie zapoznali się z wierszami Agnieszki Frączek oraz zaprezentowali na konkursie.

Wyniki są następujące:

I miejsce  Dominik Bednarowicz kl. III c, Agata Tutka kl. IV b

II miejsce  Gabriela Ożdżyńska kl. III e, Filip Kotwica kl. III e, Natalia Łyda kl. VI a

III miejsce Jakub Bednarek kl. I b, Alan Walawender kl. II a

Wszystkim laureatom gratulujemy i uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

konkurs logopedyczny

Światowy Dzień Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej

Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 111 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek.

W związku ze świętem misia, 25 listopada uczniowie ze wszystkich klas przynieśli ze sobą swoje pluszowe przytulanki. Oprócz wystawy książek z misiem w roli głównej było pełno ciekawostek w prezentacji multimedialnej np. o historii pluszowego misia, o misiach bajkowych i tych prawdziwych - różnych gatunkach      i ich zwyczajach.Nie zabrakło głośnego czytania fragmentów ciekawych książek, których bohaterami są sympatyczne misie.Uczniowie mogli również obejrzeć film "Paddington". Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych stanowi podstawowy cel „spotkań z książką”.

Światowy Dzień Misia

Dzień Praw Dziecka

20 listopada – obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji w bibliotece  została podjęta inicjatywa, polegająca na zapoznaniu dzieci z ich prawami. W czasie zajęć  dzieci dowiedziały się, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać. Zaznajomiono ich również z Konwencją o  Prawach Dziecka. Głośno czytano opowiadania z książki "Moje prawa – ważna sprawa".

Pasowanie na czytelnika
Głośne czytanie

Pasowanie na czytelnika

W październiku 2015 roku odbyło się w bibliotece szkolnej uroczyste pasowanie na czytelnika wszystkich uczniów klas pierwszych. Dzieci zapoznały się z regulaminem biblioteki oraz poznały zasady wypożyczania elektronicznego. Otrzymały karty czytelnicze i mogły po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyć książki.

Głośne czytanie

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2015/16 w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" odbywało się w bibliotece szkolnej głośne czytanie książek. Zaproszeni goście to pani dyrektor Czesława Krystkowiak, pani logopeda Sylwia Majewska, pan przewodniczący Rady Rodziców Grzegorz Głowacki. Czytali oni uczniom swoje ulubione książki. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem i uwagą. Spotkaniom w bibliotece przyświecał główny cel - propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skutecznej i przyjaznej metody wspomagania ich wszechstronnego rozwoju oraz zachęcanie do czytania.

Teatr w bibliotece

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy uczniowie naszej szkoły mogli skorzystać z oferty Telewizji Polskiej, dzięki której z różnych polskich teatrów transmitowano na żywo spektakle dla młodszej publiczności. I tak klasy pierwsze, czwarte i szóste obejrzały w bibliotece następujące sztuki: "Malutka czarownica", "Oskar i pani Róża", a ostatnio - 13 czerwca - "Fahrenheit".

Godziny pracy biblioteki

Poniedziałek               7.15 – 15.00