Logo

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11 im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli

Przyroda

Wyniki konkursu fotograficznego

Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Fotograficznego dla uczniów kl. IV-VI „KRAJOBRAZ JESIENNY W OBIEKTYWIE UCZNIÓW JEDENASTKI”

Do organizatorów (nauczycieli przyrody) wpłynęło 30 pięknych tematycznych zdjęć. Oceny prac dokonała komisja w składzie: pani dyr Lidii Gołębiowskiej, nauczyciela plastyki: p. Ewy Konieczny i nauczycieli przyrody: p. Anny Adamskiej i p. Lidii Dzikowskiej.

Komisja przyznała :

- dwa I miejsca, otrzymali je uczniowie:

Jakub Cagara   z klasy lV C 

Michał Pamuła  z klasy VI C

- dwa II miejsca, otrzymały je uczennice:

Zuzanna Watras z klasy IV A

Martyna Ścisłowska z klasy VB

- trzy III miejsca, otrzymali je uczniowie:

Krzysztof Pawłowski z klasy IV B

Philip Woźniak z klasy IV E

Gabriela Kołodziej z klasy IV E

Wręczenie nagród i dyplomów nastąpiło w dniu 21 grudnia 2017r w bibliotece szkolnej w asyście p. dyr Marii Linek

Zwycięzcom gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

Lidia Dzikowska 

"Bądź EKO"

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU EKOLOGICZNO – PRZYRODNICZEGO „BĄDŹ EKO – SEGREGUJ ODPADY” 
Klasy szóste:  
I miejsce – JAN BUKSIŃSKI - VI C, REMIGIUSZ DENDA – VI C  
II miejsce – EMILIA BURDZY -VI B, MARCEL DZIK- VI C, NATALIA SAGAN -VI C  
III miejsce– ADAM KISZKA- VI E  
Wyróżnienia: OLAF KISZKA -VI E i AGATA SZEWCZYK -VI B  
W konkursie wzięło udział 29 uczniów klas szóstych ( A, B, C, D, E )  
Klasy czwarte:  
I miejsce – ALICJA NADZIEJA- IV A  
II miejsce – JAKUB CAGARA- IV C  
III miejsce – BARTOSZ EHRENFELD -IV A, MICHAŁ KRAWCZYK -IV B, FILIP SABAT- IV C, JAKUB TABOR- IV A i ALEKSANDRA WIĄCEK -IV A  
Wyróżnienia: NATALIA BYZDRA- IVB, BARTOSZ PALEŃ- IVC i KAROL PIKUŁA- IVB 
W konkursie udział wzięło 40 uczniów klas czwartych ( A, B, C )
Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy chęci oraz osiągniętych wyników. Życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu za rok.
Organizator konkursu Anna Adamska

Każdy uczeń segreguje swoje odpady - rok szkolny 2016/2017

Po raz kolejny przeprowadzono konkurs selektywnej zbiórki odpadów. W konkursie szczególnie wykazała się klasa IV b i to pomiędzy jej uczniami toczyła się zacięta walka o palmę pierwszeństwa. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do kolejnej edycji w nowym roku szkolnym. Składam podziękowania również rodzicom za wsparcie swoich pociech w tak ważnym dla nas wszystkich dziele i dostarczanie makulatury do Wtórstalu.
Oto wyniki konkursu:  
I miejsce - WIKTOR KRASNOWSKI IV B - 2869 kg 
II miejsce - STEFAN STEC IV B – 2505 kg  
III miejsce - MARTYNA CIURYSEK IV B – 649 kg  
IV miejsce - MIKOŁAJ RÓŻAŃSKI IV B – 582 kg  
V miejsce - JAN BUKSIŃSKI VI C – 506 kg  
Wyróżnienia: MARCIN DUDZIŃSKI IV B – 213 kg, AMELIA BERNACIAK – TRYBUCH IV A – 201 kg, ŁUKASZ ŁĄTKOWSKI IV C – 175 kg, KINGA GRUDZIEŃ IV B– 174 kg, FILIP BARWIŃSKI IV B– 160 kg, NADIA CZOCHARA VI D– 135 kg, ARTUR OFIARA IV B - 133 kg, WIKTORIA KURYŚ IV A – 130 kg, KINGA KOLANO IV B – 125 kg, NATALIA BYZDRA IV B 115 kg, PAWEŁ OLEKSA IV C – 113 kg, JAKUB BEDNARCZYK IV C , JAKUB CZERNIAKOWSKI IV B RAFAŁ OZGA VI E po 100 kg. TYTUŁ „KLASA PRZYJAZNA ŚRODOWISKU” ZDOBYLI UCZNIOWIE IV B - 7516 kg.
Organizator konkursu Anna Adamska

Konkurs fotograficzny „KRAJOBRAZ JESIENNY W OBIEKTYWIE UCZNIÓW JEDENASTKI”

W konkursie mogą brać uczniowie klas IV- VI Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 w Stalowej Woli. Zadaniem uczestników konkursu jest sfotografowanie piękna jesiennej przyrody, Każdy z uczestników wykonane przez siebie tematyczne zdjęcia (maksymalnie 2 sztuki) formatu 20 x 30 z opisem sfotografowanego miejsca może przekazać organizatorom konkursu ( nauczycielom przyrody PSP nr 11 w Stalowej Woli )

Zdjęcie należy podpisać (imię i nazwisko i klasa oraz tytuł ) Praca powinna mieć charakter autorski i nie może być powieleniem istniejących już zdjęć. Komisja w składzie: nauczyciela plastyki i nauczycieli przyrody przeprowadzi ocenę prac i dokona wyboru najlepszych, którym przyzna I, II i III miejsce

Nagrodami w konkursie będą książki o tematyce przyrodniczej. Prace należy przekazać nauczycielom przyrody do 20 października 2017 roku. Organizatorzy nie zwracają autorom prac zgłoszonych do konkursu i zastrzegają sobie prawo do wykorzystania ich jako dekorację pracowni przyrodniczej lub korytarzy szkolnych.

Nauczyciele przyrody w PSP nr 11

„Następcy Mikołaja Kopernika”

W dniu 24 maja 2017 roku odbyła się IX edycja konkursu miejskiego „Następcy Mikołaja Kopernika” organizowanego przez PSP z OI nr 7. Naszą szkołę reprezentowali: Kinga Kolano IVb, Jakub Cagara IVc, Sebastian Jaśkowski IVc oraz Michał Krawczyk IVb pod opieką p. Anny Adamskiej. Uczestnicy rozwiązywali trudny test dotyczący życia i działalności naszego astronoma Mikołaja Kopernika. Tytuł LAUREATA uzyskali: Michał Krawczyk zdobywając II miejsce i Jakub Cagara III miejsce wśród uczniów stalowowolskich szkół. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie matematyki, astronomii i języka polskiego. Bądźcie godnymi następcami Mikołaja Kopernika.

Projekt „Moje zwierzątko”

Uczniowie klas czwartych pracując metodą projektu przygotowali i zaprezentowali informacje o zwierzątkach, które posiadają lub chcieliby mieć. Dzieci bardzo dobrze wywiązały się ze swoich zadań. W czasie prezentacji otrzymaliśmy wiele informacji na temat życia, zwyczajów, czy też upodobań zwierząt. Niektórzy nasi czwartoklasiści to wręcz pasjonaci pomagający rodzicom w hodowli psów i kotów rasowych. Jeden z uczniów pomaga tacie w hodowli gołębi, ktoś inny marzy o tym aby mieć własnego konia. Są też takie zwykłe marzenia o posiadaniu psa, kota, chomika czy rybek. Pamiętajcie, że każde, nawet najmniejsze zwierzę to ogromna odpowiedzialność dla opiekuna. Nie można powiedzieć „znudził mi się” i zostawić opiekę nad zwierzątkiem rodzicom. Praca w projekcie na pewno uświadomiła dzieciom, że posiadanie zwierzęcia to poza przyjemnością także ogrom pracy. Na zakończenie plakaty zostały wywieszone na dolnym korytarzu. Widać było duże zainteresowanie pracami zarówno starszych jak i młodszych uczniów. Inicjatorką i opiekunką projektu była p. Anna Adamska

Skarby mórz i oceanów

W listopadzie gościliśmy w naszej szkole pasjonata przyrody pana Stanisława Janturę. Pan Stanisław swoją kolekcję liczącą ponad 500 okazów tworzy od ponad 30 lat. Współpracuje z największymi uczelniami w Polsce ( AGH, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Śląska), a od 15 lat przedstawia kolekcję i przekazuje zdobytą wiedzę uczniom szkół. Mieliśmy możliwość obejrzenia ciekawych okazów:
- ryb (najeżki, papugoryby, ryba tygrysia, kostery rogate), 
- muszli ozdobnych ( trytony, stożki, przyłbice), 
- rekinów ( koralowego, psiego, marmurkowego), 
-szczękę rekina ludojada, 
- gąbek, rozgwiazd i jeżowców, 
- minerałów, - pereł, krabów, homarów, ślimaków i langust.
Prelekcja prowadzona była w ciekawym klimacie opowieści i historyjek, często z życia prowadzących. Usłyszeliśmy interesujące opowieści o muszlach monetkach, czyli najstarszych pieniądzach na świecie, powstawaniu pereł, otrzymywaniu purpury i najstarszym sposobie barwienia tkanin. Prowadzący zwracali uwagę na ochronę przyrody (Konwencja Waszyngtońska i Cites), porównywali Morze Bałtyckie z Wielką Rafa Koralową oraz opowiadali o bursztynie i inkluzjach. 
Uczniowie zobaczyli największego ślimaka świata, największą muszlę małża, najjadowitszego ślimaka na świecie oraz skrzypłocza - żywą skamieniałość. Duże zainteresowanie wzbudził ząb Megalodona – największej prehistorycznej ryby pływającej w oceanach oraz okazy bursztynu z zatopionymi w nich owadami. 
Mogliśmy dostać do ręki okazy gąbek oraz muszlę małża i ślimaka aby je porównać i posłuchać czy szumią. Na zakończenie mogliśmy zakupić okazy zwierząt morskich i minerałów. Spotkanie zorganizowała nauczycielka przyrody Anna Adamska.

Sprzątanie Świata 2016

23 edycja akcji Sprzątanie świata - Polska przebiegała pod hasłem „Podaj dalej... drugie życie odpadów"
Głównym przesłaniem akcji było: - promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji, 
- unikanie odpadów 
- szacunek do przedmiotu, 
- uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.
Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza! Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!
„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.
Nasi uczniowie pod opieką p. A. Adamskiej, p. W. Budkowskiej – Kozak i p. L. Dzikowskiej sprzątali otoczenie szkoły oraz „lasek” w pobliżu szkoły. Zebraliśmy kilkanaście worków odpadów.
Anna Adamska

Projekty przyrodnicze klasy VI b i VI c

Uczniowie klasy VI b i VI c uczestniczyli w projektach przyrodniczych. Przedstawienie projektów odbyło się przed społecznością klasową a plakaty zostały wywieszone na korytarzu szkolnym i mogli je oglądać wszyscy. Udział w projektach motywuje do samodzielnego poszukiwania rozwiązań problemów. Uczy też współpracy i dobrej organizacji działań. 
Klasa VI b przygotowała projekty na temat: 
1. Najstarszy Park Narodowy Świata 
2. Gdzie żyją zwierzęta z filmów animowanych Poniżej zamieszczamy prezentację oraz zdjęcia z podsumowania projektu. 
Klasa VI c przygotowała projekty na temat: 
1. Cztery pory roku w lesie 
2. Najbrzydsze zwierzęta świata
Poniżej zamieszczamy film, zdjęcia, prezentację (do pobrania) oraz adres bloga - czteryporyrokulas.blogspot.com, gdzie również można obejrzeć pracę uczniów.
Opiekunem uczniów jest nauczycielka przyrody mgr Anna Adamska.

Sukces w wojewódzkim konkursie fotograficznym

Marcelina Misztal uczennica klasy VI b otrzymała wyróżnienie w VII Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym „Twarz naszej ziemi – przyroda, kultura, ludzie” za zdjęcie pt. „San”. Na konkurs wpłynęło 401 zdjęć z 44 szkół województwa podkarpackiego nadesłanych przez 170 uczestników. Wyniki ogłoszono 31 maja na uroczystej gali.
Nasza uczennica jako jedyna ze Stalowej Woli zdobyła wyróżnienie. Marcelina otrzymała medal, dyplom i upominki. Miała również możliwość uczestniczenia w plenerze fotograficznym. Konkurs objęli patronatem Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpacki Kurator Oświaty.
Gratulujemy Marcelinie i życzymy dalszych sukcesów. Opiekunem Marceliny jest p. Anna Adamska.

Sprzątanie Świata - wrzesień 2015

Sprzątanie Świata - wrzesień 2015 Wyprawa - poprawa” - pod takim hasłem odbywała się tegoroczna akcja Sprzątania Świata w naszym kraju.
Uczniowie jedenastki tradycyjnie już ochoczo wzięli udział w porządkowaniu swojego otoczenia wraz z opiekunkami p. A. Adamską, p. L. Dzikowską i p. W. Budkowską - Kozak . Młodsi uczniowie sprzątali najbliższe otoczenie szkoły, zaś starsi udali się na pobliskie osiedle , w tym do tzw. „lasku”. Jest to miejsce, w którym odbywają się zajęcia terenowe z przyrody, i nie tylko, dlatego troszczymy się o nie szczególnie. Zebraliśmy kilkanaście worków odpadów.
Zapraszamy również do udziału w konkursie „ Każdy uczeń jedenastki segreguje swoje odpady”. Informacji udziela organizator Anna Adamska.
Anna Adamska

Wyniki konkursu „Każdy uczeń jedenastki segreguje swoje odpady”

Po raz kolejny przeprowadzono konkurs selektywnej zbiórki odpadów. W konkursie szczególnie wykazała się klasa VI a i to pomiędzy jej uczniami toczyła się zacięta walka o palmę pierwszeństwa. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do kolejnej edycji w nowym roku szkolnym. Składam podziękowania również rodzicom za wsparcie swoich pociech w tak ważnym dla nas wszystkich dziele i dostarczanie makulatury do Wtórstalu.
Oto wyniki konkursu: 
I miejsce Michał Koźmala - VI a - 190 kg 
II miejsce Weronika Szymańska - VI a – 180 kg 
III miejsce Jakub Matysiak i Dawid Matysiak - VI a – po 75 kg
Wyróżnienie: Jakub Trybowski – IV c – 70 kg oraz Aleksandra Maziarz - VI a -67 kg
Tytuł „Klasa przyjazna środowisku” zdobyli uczniowie VI a Organizator konkursu Anna Adamska

Szkolny konkurs przyrodniczy "Tajemnice przyrody"

W maju odbyła się II edycja konkursu wiedzowego z przyrody dla klas IV – VI Oto wyniki:
KLASY IV Uczestniczył 33 uczniów. 
I miejsce (ex aequo): Remigiusz Denda - IV c Hanna Pikula - IV b Natalia Sagan - IV c 
II miejsce : Natalia Rudnicka - IV c Paweł Wołek - IV c 
III miejsce Norbert Sychta - IV c
KLASY V Uczestniczył 22 uczniów. 
I miejsce: Kamila Cholewa - V a Szwajka Wiktoria - V c 
II miejsce: Choma Oskar - V b Kozdra Natalia - V c 
III miejsce: Lars Kowalski - V c Siwik Piotr - V b Maria Sowa - V a
KLASY VI Uczestniczyło 20 uczniów.
I miejsce Natalia Pomykała - VI d. 
II miejsce – Natalia Kapuścińska - VI d Agnieszka Wiącek - VI a Dawid Ziarno - VI c 
III miejsce - Michał Koźmala - VI a
Konkurs zorganizowały p. Anna Adamska i p. Lidia Dzikowska Anna Adamska

Rejonowy konkurs ekologiczny

W dniu 29 maja 2015 r. odbył się II etap konkursu ekologicznego organizowanego przez MZK w Stalowej Woli . W konkursie uczestniczyli uczniowie z powiatów stalowowolskiego i tarnobrzeskiego. Naszą szkołę reprezentowało 20 uczniów z klas IV – VI. Wszyscy uczestnicy, bez względu na wiek, rozwiązywali ten sam zestaw zadań. Opiekę nad uczniami sprawowała p. Anna Adamska. Nasi reprezentanci osiągnęli bardzo dobre wyniki. Dziękujemy naszym uczniom za ich wkład pracy oraz zaangażowanie..
Poniżej prezentuję najlepsze wyniki: 
1. Wiktoria Szwajka V c - 6 miejsce ( strata 2,5 pkt. do podium ) 
2. Olaf Kiszka IV e – 8 miejsce (strata 3,5 pkt. do podium) 
3. Weronika Szymańska VI a – 8 miejsce 
4. Julia Kogut VI a – 10 miejsce 
5. Aleksandra Maziarz VI a – 11 miejsce
Powyższych uczniów do konkursu przygotowała nauczycielka przyrody p. Anna Adamska

Wyniki szkolnego konkursu fotograficznego

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO
„Wiosna w obiektywie uczniów jedenastki”
Konkurs cieszył się ogromną popularnością o czym świadczy ilość zgłoszonych prac – 108 zdjęć od 37 uczestników. Komisja w składzie: Lidia Gołębiowska wicedyrektor szkoły, Ewa Konieczny nauczyciel plastyki oraz Anna Adamska nauczyciel przyrody, doceniając estetkę, technikę wykonania oraz nowatorstwo prac, po długich i trudnych obradach wytypowała najciekawsze zdjęcia:
I miejsce - zdjęcia „Gdy wiosna zielenią łąki maluje, bocian na żabki z wdziękiem poluje” oraz „Wiosenny spacer” - autorka Aleksandra Więckowicz kl. V a 
II miejsce - zdjęcie „ Biedroneczko – panieneczko” - autorka Róża Buczyńska kl. V b 
III miejsce – zdjęcie „Gdzieś w trawie - ” autorka Julia Pawliszyn kl. V c
Wyróżnienia: 
„ Szafirki” oraz „Stokrotka” - autorka Natalia Bielówka kl. VI c 
„ Krokusy „ - autorka Wiktoria Błazik kl. V c 
„Pracujący owad” - autorka Oliwia Cygan kl. V c 
„Odbicie słońca wiosną„ - autorka Natalia Dziedzic kl. V a 
„Las żywopłotu” - autorka Larysa Lisowska kl. V b
Organizatorki konkursu p. Anna Adamska oraz p. Lidia Dzikowska serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom. Nagrody za zajęcie I, II i III miejsca zostaną wręczone na pikniku szkolnym 23 maja 2015 r. Wszystkie fotografie zostaną zaprezentowane na korytarzu szkolnym.

Wyniki I etapu rejonowego konkursu ekologicznego

WYNIKI I ETAPU REJONOWEGO KONKURSU EKOLOGICZNEGO organizowanego przez MZK „ JESTEM EKOBOHATEREM – SEGREGUJĘ ŚMIECI”
Do II etapu przeszli:
1. Siwik Piotr - V b 
2. Gancarz Natalia - VI a 
3. Szymańska Weronika – VI a 
4. Kogut Julia - VI a 
5. Wołek Paweł - IV c 
6. Jaźwińska Martyna – V b 
7. Szwajka Wiktoria - V c 
8. Maziarz Aleksandra – VI a 
9. Jaworski Patryk VI d 
10. Lisowska Larysa – V b 
11. Ziarno Dawid – VI c 
12. Kozik Zuzanna – VI a 
13. Konarski Mateusz – VI c 
14. Michalak Agata –VI a 
15. Prokop Antoni – VI a 
16. Kiszka Olaf – IV e 
17. Andres Piotr- V c 
18. Wiącek Agnieszka – VI a 
19. Hryniszyn Maja – IV a 
20. Ehrenfeld Konrad – VI a
GRATULACJE!!!!!!!!!!!!!
Etap II odbędzie się w maju. Dokładny termin zostanie podany.
Koordynator Anna Adamska

Żywe lekcje przyrody

W dniu 15 kwietnia 2014 roku uczniowie klas: Vc, IVa, Va i Vd wraz z nauczycielami przyrody p. Anną Adamską i p. Lidią Dzikowską brali udział w pokazach pana Przemysława Ludwina- wieloletniego hodowcy gadów. Głównymi bohaterami lekcji były: kameleon, legwan zielony, waran stepowy, pyton tygrysi, żółw wodno-lądowy, żółw stepowy i węże zbożowe. Podczas tych pokazów uczniowie mogli z bliska obejrzeć omawiane okazy oraz poznawać percepcyjnie. Spotkania dostarczyły uczestnikom niezapomnianych wrażeń.

Odkrywamy czystą Polskę

Pod takim hasłem odbyło się tegoroczne dwudzieste już Sprzątanie Świata objęte patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Uczniowie jedenastki, jak co roku aktywnie uczestniczyli w światowej akcji sprzątając otoczenie swojej szkoły oraz pobliskie osiedle. Podjęte działania mają na celu budowanie świadomości ekologicznej dzieci, a za ich pośrednictwem również społeczności lokalnej. W akcji uczestniczyli uczniowie z klas I – III pod opieką pań wychowawczyń oraz uczniowie klas IV-VI pod opieką p. A. Adamskiej i p. L. Dzikowskiej. Solidnie posprzątaliśmy teren wokół szkoły oraz pobliski "lasek", który jest doskonałym miejscem do prowadzenia zajęć terenowych. Nasi uczniowie z ogromnym zaangażowanie sprzątali świat. Zebrano ponad 30 worków posegregowanych odpadów Następnym działaniem podjętym w ramach akcji jest ogłoszenie kolejnej edycji konkursu "Każdy uczeń jedenastki segreguje swe odpadki" polegającego na zbiórce makulatury, którą należy dostarczyć do firmy Wtórstal. Cieszy nas to, że do zadania włączają się rodzice uczniów, a także dalsza rodzina. Konkurs trwa do końca maja 2014r. Wyniki zostaną ogłoszone na stronie szkoły a nagrody wręczymy na apelu kończącym rok szkolny Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału. Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody książkowe. Ewentualne pytania proszę kierować do niżej podpisanej.
Anna Adamska

Wędrówka po krajach Unii Europejskiej

Uczniowie klasy V B pracując metodą projektu przygotowali prezentacje wybranych państw należących do Unii Europejskiej. W ten sposób dzieci uczą się wyszukiwania, selekcjonowania i opracowywania informacji. Mają możliwość spotkań w gronie rówieśników, kształtują umiejętność współpracy, otwartości i odpowiedzialności. Na zakończenie projektu dzieci prezentowały swoje prace. Dzięki projektowi dowiedzieliśmy się o zwyczajach, kulturze i tradycji Europejczyków. Na pracą uczniów czuwała p. Anna Adamska

DO WAKACJI 2024 POZOSTAŁO

83

dni

9

godzin

34

minut

31

sekund

Najnowsze galerie