Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

W dniach 2-6 października obchodzony jest Tydzień Świadomości Dysleksji.
Zajęcia na ten temat wraz z pomysłami na wspieranie rozwoju każdego dnia zostały przeprowadzone przez panią Sylwię Majewską na świetlicy w dniu 11.10.2023r.
Dysleksja rozwojowa, czyli specyficzne trudności w nauce czytania i pisania to zaburzenie manifestujące się trudnościami w nauce czytania i pisania przy stosowaniu standardowych metod nauczania i inteligencji na poziomie co najmniej przeciętnym oraz sprzyjających warunkach społeczno-kulturowych.
W dysleksji mogą wystąpić zaburzenia mowy, uwagi, koncentracji i pamięci. Pierwotną przyczynę dysleksji rozwojowej wielu badaczy upatruje w zakłóceniach pracy ośrodkowego układu nerwowego. Nie wyklucza się również roli czynnika genetycznego.
Odmiany dysleksji:
· dysleksja – termin stosowanym także w węższym znaczeniu, do specyficznych trudności w czytaniu;
· dysortografia – specyficzne trudności w pisaniu, przejawiające się popełnianiem różnego typu błędów, w tym ortograficznych, mimo znajomości zasad poprawnej pisowni;
· dysgrafia – zniekształcenia strony graficznej pisma – brzydkie, niekaligraficzne pismo;
· dyskalkulia – specyficzne trudności w rozwiązywaniu najprostszych nawet zadań matematycznych, np. trudności w dodawaniu czy mnożeniu;
W Polsce 10–15% uczniów ma dysleksję (a nasiloną 3–4%). Średnio w każdej polskiej klasie jest 3–4 dzieci dyslektycznych.
S. Majewska