styczeń

Chór Puellarum Cantus zdobył I MIEJSCE

na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek

im Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie

Nasz chór Puellarum Cantus pod dyrekcją Katarzyny Pisery 12 stycznia 2018 r/ zaśpiewał w finale konkursu w Będzinie i zajął  I miejsce, pokonując wszystkie chóry dziecięce. Udział w finale chórzystki wywalczyły jeszcze w grudniu podczas eliminacji w Sanoku.

Zwycięski program konkursowy składał się z trzech kolęd: „Wesoły nam ten to dzień”, „Z narodzenia Pana” i ukraińskiego „Szczedryka”.

Nasz występ oceniało jury w składzie: przewodnicząca - prof. dr hab. Teresa Krasowska – Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu i adiunkt Instytutu Muzyki UMCS w Lublinie, członkowie:  prof. dr hab. Benedykt Odya – Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczyks. dr hab. Paweł Sobierajski – Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Nie jest to pierwszy sukces chóru na tym festiwalu. Nasze chórzystki wyśpiewały już w Będzinie w  2010r. –  II miejsce , a w 2011r.  –  I miejsce.

Stroje Puellarum Cantus, zaprojektowane przez ŚP. Alicję Czajkowską – Chmielewską, jak zwykle wywarły bardzo dobre wrażenie zarówno na jurorach, konferansjerze, a także publiczności. Jeden z jurorów powiedział o naszych dziewczętach „anielskie głosy w anielskich sukienkach”.

Festiwal Kolęd i Pastorałek jest organizowany od 1994r. i jest to obecnie największa tego typu impreza w Polsce, nie tylko wśród przeglądów kolędowych. Ośrodki eliminacyjne, a jest ich 39, znajdują się również na Ukrainie, Litwie i Białorusi.

Na tegoroczną 24. edycję zgłosiło się w sumie 1639 solistów, chórów i zespołów. Łącznie od czwartku do soboty wystąpiło 134 wykonawców.

Organizatorami Festiwalu są Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek oraz Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Będzinie.

Katarzyna Pisera

Będzin