„Mądrej głowie dość dwie słowie” - szkolny konkurs frazeologiczny

Serdecznie zapraszamy uczniów klas szóstych, siódmych i ósmych do udziału w szkolnym konkursie frazeologicznym: „Mądrej głowie dość dwie słowie”.

Regulamin:

Uczestnicy konkursu: uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli, kl. VI-VIII.

Forma konkursu: test.

Czas trwania: 45 min.

Termin: 15.12.2022 r.

Cele konkursu:

·     wzbogacenie zasobu słownictwa uczniów;

·     podnoszenie sprawności językowej;

·     rozwijanie zainteresowania językiem ojczystym.

Wymagania:

·     stosowanie związków frazeologicznych i rozumienie ich znaczenia (w szczególności pochodzących z mitologii, Biblii, zawierających nazwy zwierząt i części ciała człowieka);

·     rozpoznawanie rodowodu podanych związków frazeologicznych.

Zalecana literatura:

·     Wielki słownik frazeologiczny PWN z przysłowiami, oprac. A. Kłosińska, E. Sobol, A. Stankiewicz, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN 2010.

·     Związki frazeologiczne, [w:] Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN, red. A. Markowski, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012, s. 1700-1702.

Nagrody:

I - III miejsce - cząstkowa ocena celująca z języka polskiego, nagroda rzeczowa.

Termin zgłaszania się uczestników do konkursu upływa 8 grudnia.

Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły.

Wzięcie udziału w konkursie jest jednoznaczne z zaakceptowaniem regulaminu i wyrażeniem zgody na wykorzystywanie danych osobowych uczestnika do celów konkursowych.

K. Majka-Małek, A. Partyka