Październik miesiącem AAC

Październik to taki miesiąc w roku, który na całym świecie poświęcony jest AAC. Co to takiego?Jest to skrót pochodzący z języka angielskiego (Alternative and Augumentative Communication), oznacza Komunikację Alternatywną  i Wspomagającą.

Są to wszelkie metody komunikacji, którymi posługują się osoby, które z różnych powodów nie mogą mówić za pomocą słów lub ich mowa jest w pewnym stopniu niezrozumiała dla innych i nie pozwala im się skutecznie porozumiewać. Są to metody wykorzystujące: gesty, obrazki, symbole, piktogramy, zdjęcia, a także metody z wykorzystaniem technologii informacyjnej, np. komputera ze specjalnym oprogramowaniem, elektronicznych komunikatorów i tablic komunikacyjnych. Stanowią one strategie pomocnicze, które pozwalają na bardziej efektywną komunikację, czyli na to, żeby porozumieć się z drugim człowiekiem.

Aby przybliżyć tematykę AAC, pani psycholog Izabela Gierak wraz z panią neurologopedą Sylwią Majewską zorganizowały w dniu 27.10.2021r. na świetlicy zajęcia dotyczące metod komunikacji.

Zwróciły uwagę dzieci na osoby, które z różnych powodów nie mogą w wystarczającym stopniu porozumiewać się werbalnie. Mogą to być np. osoby z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem, mózgowym porażeniem dziecięcym, afazją, a także innymi zaburzeniami mowy na skutek chorób, urazów itp. Nazywamy je osobami ze złożonymi zaburzeniami komunikacji. Komunikacja Alternatywna i  Wspomagająca przeznaczona jest dla wszystkich tych, dla których mowa nie jest wystarczającym środkiem do tego, aby się porozumieć.

Za pomocą prezentacji, krótkiego filmu, książki z symbolami do odgadnięcia, bajki wykorzystującej symbole PCS oraz zabaw w wyrażanie emocji, dzieci mogły doświadczyć trudności komunikacyjnych z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami, mogły zrozumieć, że brak komunikacji oznacza izolację, nie pozwala na wyrażanie siebie, swoich myśli i stanów emocjonalnych.

Izabela Gierak, Sylwia Majewska