Ogólnopolski Projekt Eko-Szkoła

Dzień bez plastiku

23 stycznia obchodzony jest „Dzień bez opakowań foliowych”. Cienką foliową torebkę jako pierwszy opatentował szwedzki inżynier Gustav Thulin Sten w 1965 roku, rozpoczynając w ten sposób jej zawrotną, międzynarodową karierę.  Jej produkcja trwa  zaledwie 1 sekundę, średnio używamy jej 25 minut  a na wysypisku śmieci rozkłada się około 400 lat. Co roku na polskie wysypiska trafia ponad 50 tysięcy foliówek i około  50 tys. ton trafia do oceanów, gdzie stanowią śmiertelne zagrożenie dla zwierząt morskich. W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do obchodów „Dnia bez opakowań foliowych”. Uczniowie klas siódmych stworzyli ulotki, plakaty i broszury, w których zawarli wskazówki jak zmienić nawyki i przyzwyczajenia  i w ten sposób przyczynić się do zmniejszenia ilości plastikowych  toreb na wysypiskach.  Informacyjne ulotki  znalazły swoje miejsce na drzwiach sal edukacyjnych, na korytarzu szkolnym powstała również okolicznościowa  gazetka.