Rada Wolontariatu

„Dary Serca” dotarły do naszych Rodaków na Kresach

W dniach 8-9 grudnia 2018 roku nauczycielki z naszej szkoły, panie Maria Miklus-Michalska i Anna Zbrożyna-Tutak, udały się na Ukrainę wraz z członkami i sympatykami Stowarzyszenia Łączności i Pomocy Rodakom we Lwowie i na Kresach, aby przekazać polskim rodzinom mieszkającym w bardzo trudnych warunkach „Dary serca”. Zbierane były one przez uczniów naszej szkoły, PSP nr 2 i Liceum Ekonomicznego. Zostało przygotowanych wiele paczek, w których znalazły się artykuły spożywcze (m.in. kawa, herbata, konserwy, olej, słodycze, cukier, mąka), środki czystości (m.in. kosmetyki, mydło, pasty do zębów, szczoteczki), artykuły biurowe (m.in. kredki, farby, kleje, ołówki, długopisy) i inne przedmioty takie jak książki, płyty, zabawki.

Pomoc charytatywna dotarła do najbardziej potrzebujących Rodaków, żyjących często w skrajnej biedzie. Uczestnicy wyjazdu brali udział także w uroczystościach patriotyczno-religijnych. Niezwykle cennym doświadczeniem był udział we Mszy Świętej w Ciemieńrzyńcach odprawianej w zrujnowanym kościółku, który niegdyś służył za stajnię. W związku z tym, że nie ma w nim światła, posługiwano się latarkami. Obecnie podejmowanych jest wiele działań mających na celu wyremontowanie kościoła.

Wyjazdy z pomocą charytatywną są okazją do wzajemnego poznania się. Dają uczestnikom możliwość przypomnienia polskiej historii, podziwiania przepięknych krajobrazów i bezcennych zabytków związanych z kulturą polską. Wzruszające spotkania pozostawiają łzy, ale też radość i wiarę, że w dalekiej Ojczyźnie, też w Stalowej Woli, są ludzie, którzy o Polakach ze Lwowa i Kresów myślą, pamiętają o nich i dobrze im wszystkim życzą. A przede wszystkim dodają im otuchy i pomagają przetrwać w ciężkich czasach.

Maria Miklus-Michalska

Anna Zbrożyna-Tutak

Kliknij na zdjęcie, a przeniesiesz się do galerii

20181208_190640