Akademia z okazji Dnia Niepodległości w klasach 0-4

„W historii Polski, tak się składa, był kiedyś ponad wiek niewoli.
Jedenastego listopada, nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka, by przez szacunek dla przeszłości
ten dzień na zawsze dla Polaka, pozostał Dniem Niepodległości.”

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości.

Dnia 06.11.2019r. w naszej szkole, odbyła się uroczysta akademia z okazji 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Część artystyczną przygotowaną przez uczniów klasy 2 C z wych. panią Katarzyną Sądej oraz chór Mały Cantus pod dyrekcją pani Katarzyny Pisery, poprzedziło wprowadzenie pocztu sztandarowego oraz wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego. Młodzi aktorzy przybliżyli zgromadzonym na apelu uczniom historię naszego kraju-czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map Europy. Przypomnieli koleżankom i kolegom, że Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek, skłaniając ich do zastanowienia się nad następującymi pytaniami: czy rozumiemy swoje obowiązki względem Ojczyzny? Czy szanujemy symbole narodowe, troszczymy się o poprawność języka polskiego? Czy zachowujemy polskie tradycje narodowe? Uczniowie recytowali wiersze oraz śpiewali pieśni patriotyczne: „Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko”, „Płynie Wisła, płynie…”. Chór Mały Cantus zaśpiewał piękne pieśni „Pierwsza Kadrowa” oraz „Leguny w niebie”. Zabrzmiała również muzyka Fryderyka Chopina. Uczennica Roksana Czyżewicz z klasy 5 E wykonała jego utwór Walc e-moll. Uczeń Dominik Szegda z klasy 5 A, zagrał na trąbce utwór „Śpij kolego”.

Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.

Na zakończenie uroczystości,  pani dyrektor Joanna Niwierska i pani wicedyrektor Maria Linek, podziękowały nauczycielkom, uczniom, chórowi i młodym artystom za piękne występy i cenną lekcję historii, która była także ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszej Ojczyzny. Podkreśliły, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, ale trzeba o nią nieustanie się troszczyć…

Katarzyna Sądej, Katarzyna Pisera