Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

5 marca 2019 r. w naszej szkoły odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

8 maja 1945 roku zakończyła się najkrwawsza z wojen w dziejach ludzkości - II wojna światowa. Polska stała się krajem podległym Związkowi Sowieckiemu. Po 5 latach okupacji hitlerowskiej w Polsce zapanował totalitaryzm sowiecki. Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną pod koniec II wojny światowej spowodowało, że dziesiątki tysięcy polskich żołnierzy nie złożyły broni uznając, że walka o niepodległość kraju jeszcze się nie skończyła. Do największych działających po wojnie podziemnych organizacji należało Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość, złożone głównie z byłych żołnierzy Armii Krajowej oraz Narodowe Zjednoczenie Wojskowe.

„Żołnierze Wyklęci” to żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. W odróżnieniu od tej części społeczeństwa, która uznała władzę ludową narzuconą odgórnie na polecenie Stalina, Oni – wyklęci przez komunistyczny system, nie złożyli broni. Jeszcze raz poszli do lasu bronić miejscowej ludności przed kradzieżami i gwałtami Milicji Obywatelskiej, Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD.

Uczestnicy ruchu partyzanckiego określani są jako „żołnierze wyklęci”, „żołnierze drugiej konspiracji” czy jako „żołnierze niezłomni”. Ich walka była desperackim protestem przeciwko narzuconym przez Sowietów rządom i wynikała z moralnego nakazu bicia się o wolność mimo braku jakichkolwiek szans.

Uczniowie: Paweł Wołek oraz Julia Kaczmarska wcielili się w rolę bohaterów, żołnierzy niezłomych, Witolda Pilcekiego oraz Danuty Siedzikówny, ps. Inka. Przedstawili ich historię, walkę oraz w jaki sposób ponieśli śmierć. Nie zdradzili nikogo, mimo tortur, upokorzenia, zachowali się  "jak trzeba". Polskie władze komunistyczne próbowały zapomnieć, wymazać z kart historii lub zrobić z nich bandytów. Bohaterowie walk o niepodległość zostali wrzuceni do dołów śmierci, bez pochówku w tzw. bezimiennych dołach śmierci.

Kochajcie ojczystą ziemię

Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu.

Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem.

oprac. Justyna Bieszczad-Kobza i Sylwia Komada-Bober

2019_03_05_20.14.57