Logo

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11 im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli

Aktualności

Wycieczka do Warszawy klas 5c i 5e

Wycieczka do Warszawy klas 5c i 5e

W dniach 15-16 maja 2019 roku uczniowie klas 5c i 5e pod opieką wychowawców: p. Tomasza Szabata i p. Agnieszki Rataj oraz p. Marka Piekuta zwiedzali naszą stolicę - Warszawę.

W pierwszym dniu uczniowie mieli okazję zobaczyć Muzeum Wojska Polskiego,  placówkę, która gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia wojskowo- historyczne. Muzeum powstało 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski - Józefa Piłsudskiego. W chwili obecnej w jego zbiorach znajduje się ponad 250 tys. eksponatów.

Kolejnym punktem wycieczki był największy stadion w Polsce- PGE Narodowy. Wśród uczniów było wielu kibiców piłki nożnej, więc wizyta w tym miejscu to spełnienie ich marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, zrobił na nas wrażenie!

Następnie odwiedziliśmy Zamek Królewski (obiekt UNESCO), który jest rekonstrukcją zespołu wysadzonego przez Niemców w 1944 roku.  Rekonstrukcja miała miejsce w latach 1971-84. Podczas prac przy odbudowie zamku odtworzono wczesnobarokową bryłę, gotycką elewację skrzydła oraz zespoły barokowych i klasycystycznych wnętrz, wykorzystując przy tym fragmenty dawnych budowli.  W rezydencji królów I Rzeczypospolitej uczniowie oglądali sale królewskie powstałe dla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz sale sejmowe i wiele ekspozycji malarstwa.

Ostatnim miejscem zwiedzanym w tym dniu było Centrum Nauki Kopernik. To interaktywne centrum nauki, którego celem jest rozbudzanie ciekawości poznania świata i uczenia się. Mieliśmy okazję dokonać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, odkrywaliśmy tajemnice natury. 

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  Budynek ten uznano w 1995 r. za dobro kultury polskiej i jako przykład reprezentacyjnej architektury Warszawy wpisano do rejestru zabytków. Mieliśmy okazję przebywać w wielu salach, w których odbywają się ważne spotkania premiera i ministrów z gośćmi. Najbardziej podobały się uczniom trzy sale reprezentacyjne: Okrągłego Stołu, Zegarowa i Recepcyjna. W Kancelarii spotkaliśmy nawet p. wiceprezes – Beatę Szydło, która zamieniła z nami kilka zdań.

Dalej udaliśmy się do  Łazienek Królewskich, letniej rezydencji króla Stanisława Augusta. Tworzą je klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. Uczniowie oglądali Pałac na Wyspie, Pałac Myśliwski oraz Amfiteatr.  

Później udaliśmy się na warszawską starówkę.  Uczniowie podziwiali kolorowe kamienice  i wyjątkową atmosferę wąskich uliczek najstarszego i najbardziej urokliwego placu Warszawy - Rynku Starego Miasta z  pomnikiem  Syrenki. Zwiedzali również  Plac Zamkowy z kolumną króla Zygmunta III Wazy, Barbakan i Pomnik Małego Powstańca.

Ostatnim punktem zwiedzania wycieczki był Pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Został on wzniesiony w latach 1681-1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Autorem projektu był Augustyn Locci. Uczniowie oglądali Pałac wraz z otaczającym go przepięknym parkiem.

Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Pomimo zmęczenia i oszołomienia natłokiem wrażeń, wszyscy byli zadowoleni. Wyjazd okazał się wspaniałą lekcją patriotyzmu i historii.

Agnieszka Rataj

DO WAKACJI 2024 POZOSTAŁO

55

dni

1

godzin

22

minut

31

sekund

Najnowsze galerie