Konkurs „Booktalking, czyli pięć minut o książce” – edycja 2024

Zapraszamy uczniów klas 1 - 8 do udziału w kolejnej edycji  konkursu czytelniczego „Booktalking, czyli pięć minut o książce”. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych:
- klasy 1 - 4.
- klasy 5 - 8.

Zgłoszenia udziału do 3 kwietnia br.
Etap I (szkolny) – odbędzie się 5 kwietnia 2024 r. w bibliotece szkolnej.
Etap II (powiatowy) – odbędzie się w Bibliotece Pedagogicznej w Stalowej Woli 24 kwietnia 2024 r.

BOOKTALKING to krótkie, 5-minutowe, zareklamowanie książki. Nie jest to streszczenie ani recenzja, ale raczej przedstawienie bohaterów, fabuły czy też kilku scen z książki w taki sposób, by słuchacze chcieli po nią sięgnąć i przeczytać. Booktalking to również dzielenie się ze słuchaczami swoim entuzjazmem do książek i zachęcanie do czytania dla przyjemności.

Style booktalkingu:
- Streszczenie fabuły: najłatwiejszy i najczęstszy sposób prezentacji. Technika ta polega na omówieniu głównych wątków książki do momentu kulminacyjnego i zostawieniu słuchaczy z pytaniem: "Co dalej?".
- Zaprezentowanie głównego bohatera: można skupić się na jednej lub kilku głównych postaciach i wyjaśnić w wyniku jakich okoliczności znalazły się one w danej sytuacji. Można udawać bohatera książki i prowadzić narrację w pierwszej osobie liczby pojedynczej.
- Przedstawienie tylko jednego epizodu: opisujemy jedną scenę, anegdotę lub jedną krótką historię z dzieła, podkreślając, że jest to tylko jedna z przygód bohatera opowieści.
-  Oddanie nastroju: nastrój książki przekazujemy odpowiednio modelując głos, dokonując zmian w jego brzmieniu, intensywności i rytmie. Powinniśmy również właściwie dobierać słowa, a jeżeli bohater mówi w charakterystyczny sposób, możemy go naśladować.
- Wykorzystuje się także unikatowy styl pisania autora, wplatając w swój tekst fragmenty z utworu w taki sposób, by oddać atmosferę książki.
Wszystkie te style można łączyć w jednej prezentacji.

Szczegółowe informacje oraz karta zgłoszeniowa do pobrania: https://tarnobrzeg.pbw.org.pl/tarnobrzeg,124/konkurs-booktalking-czyli-piec-minut-o-ksiazce-edycja-2024,15017