Obchody Roku Szymborskiej

W tym roku świętujemy 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej, która przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej została wybraną na literacką patronkę 2023 roku.

Wisława Szymborska jest autorką trzynastu tomów poetyckich oraz pierwszą poetką i trzecią kobietą wśród laureatów literackiej Nagrody Nobla. Przez najbliższe otoczenia zapamiętana jako osoba skromna, pełna dystansu, unikająca mówienia o sobie. Jej wiersze są znane i tłumaczone na wiele języków świata. Jeden z badaczy napisał, że „(…) wiersze Wisławy Szymborskiej zapamiętuje się natychmiast. Może nie całe poetyckie frazesy, ale – o dziwo – temat, motyw przewodni, aurę”.

Nasza szkoła włączyła się w obchody Roku Szymborskiej. Uczniowie wykonali rysunkowe portrety poetki, w postaci rebusów przestawili tytuły wierszy Szymborskiej oraz uczestniczyli w zajęciach przybliżających życie i twórczość naszej noblistki. Zwieńczeniem przedsięwzięcia był konkurs recytatorski poezji Szymborskiej.

WYNIKI SZKOLNYCH KONKURSÓW ORGANIZOWANYCH W RAMACH ROKU SZYMBORSKIEJ:

Konkurs plastyczno-literacki „Szymborska w rebusach”
1.    miejsce – Xenia Wojtaś, kl. 6c;
2.    miejsce – Małgorzata Wolan, kl. 5b;
3.    miejsce – Emilia Piciura, kl. 6a.
Wyróżnienia: Natalia Książek, kl. 7b, Ernest Nikolas, kl. 6a, Nikola Chara, kl. 6a, Radosław Radecki, kl. 5c, Hanna Szkodowska, kl. 8a.

Konkurs recytatorki poezji Wisławy Szymborskiej „Niektórzy lubią poezję”
1.    miejsce – Wiktoria Szot, kl. 7b;
2.    miejsce – Nikola Chara, kl. 6a;
3.    miejsce – Małgorzata Wolan, kl. 5b;
Wyróżnienia: Amelia Góral, kl. 5a, Xenia Wojtaś, kl. 6c, Magdalena Barwińska, kl. 8b.
Nagrodę publiczności otrzymała Oliwia Pintal, kl. 7b.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

poloniści, bibliotekarz, nauczyciel plastyki