Logo

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11 im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli

Aktualności

Program "Lekcje o finansach" - wycieczka ucznów kl. 6d do Warszawy

Program

W ramach programu Ministerstwa Finansów pt. „Lekcje o finansach“ uczniowie klasy 6d wybrali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Program wycieczki by bardzo napięty. W pierwszy dzień odwiedzilismy  Centrum Nauki Mikołaja Kopernika, następnie zwiedziliśmy Sejm RP, Muzeum Fryderyka Chopina i Muzeum Świat Iluzji. Uczniowie mogli na żywo oglądać obrady Sejmu, w tym wystąpienia poszczególnych posłów różnych koalicji. Następnie pani przewodnik poruszała tematy związane z pracą Sejmu i Senatu, z miejscami zajmowanymi na sali obrad przez poszczególne partie polityczne, ze stałymi  miejscami zajmowanymi przez ministrów rządu, prezydenta, marszałka Sejmu, prawników, stenotypistek, mediów, itp. Uświadomiła uczniom, że sejm to najwyższy organ władzy ustawodawczej w Polsce. Składa się z 460 posłów, wybieranych w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i proporcjonalnych, w głosowaniu tajnym. Poruszane zostały tematy wieku głosowania oraz kandydowania do Sejmu, a także kandydowania na urząd Prezydenta RP. Przewodnik zapoznała dzieci o procedurach uchwalania ustaw, o drodze, jaką przechodzi ustawa od jej zgłoszenia do jej ogłoszenia i uprawomocnienia się. Jakie obowiązki mają  posłowie i jak wyglądają prace w komisjach sejmowych. Objaśniła, w jaki sposób uchwalany jest budżet państwa, i w jaki sposób rozdzielane są pieniądze publiczne. Ważną kwestią poruszaną na zajęciach była Konstytucja RP i jej zapisy.

W drugi dzień wycieczka rozpoczęla się od Ministerstwa Finansów. Pracownicy ministerstwa oprowadzili nas po budynku i powiedzieli o pracy ministerstwa. Uczniowie mieli okazję odwiedzić salę portretową, w której na ścianie umieszczeni zostali wszyscy ministowie finansów. Na zajęciach edukacyjnych w Ministerstwie Finansów poruszona została tematyka szeroko rozumianych zagadnień finansowych takich jak finanse osobiste i finanse państwa, korzystanie z usług finansowych, rynek finansowy itp. Uczniowie poznali najważniejsze rodzaje bezpośrednich i pośrednich podatków, z których z nich są największe wpływy do budżetu państwa, i w jaki sposób są one rozdzielane. Uczniowie poznali jakimi instytucjami zarządza i kieruje Ministerstwo Finansów. Poruszono również temat oszczędzania od najmłodszych lat oraz planowania swoich wydatków. Zdobyta na zajęciach wiedza pomaga uczniom, jako przyszłym uczestnikom życia społeczno- gospodarczego, w podejmowaniu racjonalnych i odpowiedzialnych decyzji finansowych.

Następnie zwiedziliśmy Zamek Królewski, katedrę i stare miasto. To jedna z najważniejszych rezydencji królewskich w Europie. Jednak to nie piękno architektury, olśniewający wystrój wnętrz czy ranga zgromadzonych w zamkowych murach dzieł sztuki przesądzają o wyjątkowym znaczeniu obiektu, a zawarty w nim ładunek symboliczny. Zamek Królewski to pomnik polskiej niepodległości – jak on ginącej na przestrzeni burzliwych dziejów i odradzającej się niczym Feniks z popiołów. Jako historyczna siedziba królów, Sejmu, a także Prezydenta II Rzeczypospolitej stanowi swoisty pomost łączący polskie tradycje monarchiczne z republikańskimi. Była to również podróż śladami wielkiej Konstytucji 3 Maja.

To była niesamowita przygoda z historią Polski, która wpisała się w podstawę programową historii w szkole podstawowej. Każdy miłośnik historii i piękna z pewnością odnajdzie tu miejsce dla siebie.

L.Goc i J. Markut

1

1

3

3

DO WAKACJI 2024 POZOSTAŁO

44

dni

1

godzin

31

minut

60

sekund

Najnowsze galerie