Program "Lekcje o finansach" - wycieczka uczniów kl. 5a do Warszawy

Program

W ramach programu Ministerstwa Finansów pt. „Lekcje o finansach“ uczniowie klasy 5a wybrali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Była to bardzo interesująca i ciekawa wyprawa. Uczniowie mieli okazje zwiedzić takie miejsca jak Centrum Nauki Mikołaja Kopernika, Łazienki Królewskie, Zamek Królewski, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Geologiczne czy Muzeum Świata Iluzji. Uczestnicy wycieczki zobaczyli również Pomnik Małego Powstańca oraz podziwiali Stare Miasto z Kolumną Zygmunta. Niewątpliwie największą atrakcją była wizyta w Ministerstwie Finansów oraz Sejmie RP. Uczniowie mogli na żywo oglądać obrady Sejmu, w tym wystąpienia poszczególnych posłów. Dzieci dowiedziały się również jak wygląda praca w Sejmie, gdzie są miejsca przeznaczone dla ministrów rządu, prezydenta, marszałka Sejmu. Pani przewodnik zapoznała dzieci o procedurach uchwalania ustaw, o drodze, jaką przechodzi ustawa od jej zgłoszenia do jej ogłoszenia i uprawomocnienia się. Jakie obowiązki mają posłowie i jak wyglądają prace w komisjach sejmowych. Objaśniła, w jaki sposób uchwalany jest budżet państwa, i w jaki sposób rozdzielane są pieniądze publiczne. Ważną kwestią poruszaną na zajęciach była Konstytucja RP i jej zapisy. Równie ciekawa okazała się wizyta w Ministerstwie Finansów. Uczniowie mieli okazję odwiedzić salę portretową, w której na ścianie umieszczeni zostali wszyscy ministrowie finansów. Zapoznali się zagadnieniami dotyczącymi finansów. Poznali takie terminy jak rynek finansowy, finanse osobiste czy finanse państwa. Uczestnicy poznali najważniejsze rodzaje bezpośrednich i pośrednich podatków, z których z nich są największe wpływy do budżetu państwa, i w jaki sposób są one rozdzielane oraz co to jest podatek. Lekcja w Ministerstwie była bardzo ważna dla dzieci, gdyż uczniowie mogli nauczyć się jak umiejętnie zagospodarować swoimi pieniędzmi i jak należy mądrze oszczędzać. Uczniowie powrócili do domów zmęczeni ale pełni wrażeń i gotowi do kolejnych, równie ciekawych wypraw.

A. Bat, A. Kata