Warsztaty dziennikarskie klasy 6c w muzeum COP-u

7 marca klasa 6c pod opieką wychowawcy pani Katarzyny Majki-Małek oraz pani Agaty Gałus udała się do Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli, aby uczestniczyć w warsztatach dziennikarskich. Zajęcia wzbudziły u uczniów duże zainteresowanie. Dzieci wprowadzono w tematykę dziennikarstwa a także wspólnie omówiono cechy dobrego dziennikarza: obiektywizm, etyka zawodowa, odpowiedzialność, ochrona źródeł informacji, niezależność. Następnie przybliżono techniki dziennikarskie, między innymi: prowadzenie wywiadów, pisanie artykułów, udział w konferencji, fotografowanie wydarzeń. Ciekawym elementem warsztatów były zajęcia praktyczne w ramach komunikacji werbalnej i niewerbalnej "Oceń wypowiedź – prawda/fałsz", podczas których uczniowie wykazali się dużą aktywnością. Kolejnym etapem była praca w zespołach – dopasowanie treści do tytułu i do odpowiedniego zdjęcia. Natomiast na zakończenie odbyły się zajęcia kreatywne – kompozycja strony czasopisma. Każdy uczeń miał okazję zaprojektować własną stronę czasopisma, dokonując odpowiedniej identyfikacji wizualnej, dobierając wielkość czcionki, odpowiednie rozmieszczenie na stronie oraz wybraną grafikę i zdjęcia. Było to bardzo interesujące, nowe doświadczenie dla uczniów. Wszyscy z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach. Na pamiątkę zabrali ze sobą wykonane własne projekty stron czasopisma.

K. Majka-Małek, A. Gałus