"Witaj majowa jutrzenko..."

W naszej szkole odbył się apel z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć dzieciom klas 0-4 to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, klasa II C przygotowała montaż słowno-muzyczny. Uczniowie dowiedzieli się, co takiego wydarzyło się 232 lata temu w Rzeczypospolitej na Sejmie Czteroletnim 3 Maja 1791r. i jakie to miało konsekwencje dla następnych pokoleń. Nie byłoby tego święta, gdyby nie ci, co podsunęli myśl, aby stworzyć „cud majowy”. Byli to: król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski, Ignacy i Stanisław Potoccy oraz Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, Stanisław Staszic. Konstytucja obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, miała jednak olbrzymie znaczenie. Była drugą na świecie, a pierwszą w Europie, przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej.
Mali artyści, którzy bardzo przeżywali swój pierwszy występ przed tak dużą publicznością, recytowali wiersze mówiące o tych wydarzeniach, o miłości do Ojczyzny i o Konstytucji. Wiersze przeplatane były piosenkami m.in. "Witaj majowa jutrzenko" i "Jak długo w sercach naszych". Uczniów wspierał chór Mały Cantus pod dyrekcją Katarzyny Pisery.
Gościnnie wystąpili na apelu starsi uczniowie m.in. Jakub Lachowski (6c), który grał na skrzypcach, a akompaniowała mu Roksana Czyżewicz (8e). Paulina Rataj (6c), Karolina Kaniewska (6c) i Michał Małek (7b) pięknie zatańczyli polski narodowy taniec ludowy "Krakowiak".
Na zakończenie apelu uczniowie klasy II C, zaprosili wszystkich do zaśpiewania znanej piosenki "Jesteśmy Polką i Polakiem".

Mamy nadzieję, że dla całej małej społeczności szkolnej była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

Przygotowanie apelu: Katarzyna Sądej
Oprawa muzyczna: Katarzyna Pisera