Wycieczka "zerówki" do Miejskiej Biblioteki

Wycieczka

W dniu 2 grudnia 2022 r. dzieci z oddziału przedszkolnego PSP 11 po raz pierwszy odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z lokalizacją i funkcjonowaniem biblioteki oraz obejrzenie księgozbioru i wystaw. Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejścia między regałami w wypożyczalni i zapoznania się z biblioteką. W Multitece dowiedziały się, jak zostać czytelnikiem, poznały książki wykonane z rozmaitych materiałów i o nietypowych kształtach: najmniejszą i największą. Zobaczyły wystawę „Bajki grajki na mikołajki”. Z  wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególne zainteresował ich dział dla dzieci. Wszystkim bardzo podobały się kolorowe, bogato ilustrowane, czasem ruchome książeczki o tematyce świątecznej. Pani bibliotekarka M. Petecka-Sulich opowiadała o bibliotece i zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek, gier planszowych i bajek na płytach CD. Dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachować oraz jak należy dbać o wypożyczone książki. Głównym punktem pobytu było zwiedzanie wystaw: „ Książki świąteczne dla dzieci” oraz  wystawa planszowa „Znajomi z telewizorka” Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Miś Uszatek, Miś Coralgol czy Bolek i Lolek, to tylko niektóre z bajkowych postaci, jakie możemy spotkać w stalowowolskiej bibliotece. Na wystawie zobaczymy też  Koziołka Matołka, Muminki czy Wilka i Zająca. Jest sympatyczny pingwinek Pik Pok, czy uwiecznieni na tytułowej planszy Jacek i Agatka, postaci stworzone przez rysownika Bohdana Butenko. Na zakończenie spotkania dzieci miło spędziły czas w kąciku zabaw, przeglądając bajki o tematyce świątecznej i bawiąc się zgromadzonymi zabawkami. Dla wielu z nich, była to pierwsza wizyta w bibliotece, ale na pewno nie ostatnia. Zachęcamy rodziców do częstego odwiedzania MBP oraz  głośnego, systematycznego czytania swoim pociechom.

A. Baniuch