
Była nie tylko pisarką, lecz i działaczką społeczną. Kosztem wielu wyrzeczeń samotnie wychowywała sześcioro dzieci. Przez wiele lat tułała się po Europie, nie zrywając kontaktów z krajem – w tym czasie była jedną z czołowych organizatorek protestu światowej opinii publicznej przeciw okrucieństwom Prus wobec strajkujących dzieci Wrześni.
Wydała cztery tomy Poezji. Do najbardziej znanych wierszy Konopnickiej o charakterze społeczno- politycznym należą: „Jaś nie doczekał”, „W piwnicznej izbie”, „Wolny najmita”, „O Wrześni”. Słowa jej najsłynniejszego wiersza „Roty” motywowały Polaków do walki o niepodległość i stały się hymnem pokrzepiającym rodaków w czasach niewoli. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Rota była kontrkandydatem Mazurka Dąbrowskiego do określenia mianem hymnu narodowego a po raz pierwszy została zaśpiewana w 1910 roku podczas uroczystości upamiętnienia 500-lecia bitwy pod Grunwaldem.
Maria Konopnicka szczególnie ukochała dzieci. Przebywała z nimi niemal przez całe życie, podpatrywała ich smutki i radości. Wiele swoich utworów napisała o dzieciach i dla dzieci, np. nowele takie jak „Mendel Gdański”, „Miłosierdzie gminy”, „Nasza szkapa”, „Dym” i wiele innych. Dzieci szkolne znają również inne utwory Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „Jak się dzieci w brondzie bawiły” i „O Janku wędrowniczku”.
Dzisiejszy apel składał się, jak zwykle z 2 części. Pierwszą obejrzeli uczniowie z klas młodszych, drugą uczniowie klas 4 - 7. Stałym elementem apeli jest ceremonia flagowa i odśpiewanie Hymnu Polski. Następnie prowadzący apel uczniowie przenieśli nas w świat, w którym żyła i tworzyła wielka artystka. Apel ubarwiły wiesze poetki wyrecytowane przez uczniów naszej szkoły oraz „Rota” w wykonaniu szkolnego chóru Puellarum Cantus. Nie zabrakło również wesołej nutki. Uczennice klasy I b wyśpiewały i wytańczyły fragment baśni pt. ”O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Nad całością czuwały panie, które przyczyniły się do powstania apelu: Karolina Bednarz- Łój, Ewa Łątkowska i Katarzyna Pisera. Dekorację wykonała Ewa Konieczny. Na zakończenie apelu dla klas młodszych zabrała głos pani wicedyrektor Maria Linek, a na drugim apelu klas 4-7 pani wicedyrektor Lidia Gołębiowska, które podziękowały uczniom i nauczycielom za jego przygotowanie.
Lucyna Goc