Logo

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11 im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli

Tydzień Uczniowskiej Supermocy
Krasnale
Szkoła Promująca Zdrowie
Święto Niepodległości1
Święto Niepodległości
Naukowy zawrót głowy
Wycieczki
Dzień Nauczyciela 2022
Spotkania ze sztuką - prace naszych artystów
Poznaj Polskę
Na lodowisku
Jubileusz 30-lecia szkoły

Uroczystości szkolne

Uroczystości pogrzebowe śp. Kpt. Tadeusza Gajdy ps. „Tarzan”.

Uroczystości pogrzebowe śp. Kpt. Tadeusza Gajdy ps. „Tarzan”.

W dniach 4-5 października w naszym mieście odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Kpt. Tadeusza Gajdy ps. „Tarzan”.

W piątek, 4 października o godz. 17.00 trumna ze szczątkami Bohatera została przywieziona do Kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli-Rozwadowie. Od godz. 17.00 do 21.00 posterunek honorowy przy trumnie pełnili żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, harcerze, strażacy, policjanci, leśnicy, myśliwi, członkowie grup rekonstrukcji historycznej i reprezentanci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Stalowa Wola-Nisko.

W sobotę o godz. 12.00 rozpoczęła się pogrzebowa Msza Święta pod przewodnictwem ks. Biskupa Edwarda Frankowskiego. Wojskową asystę honorową podczas pogrzebu pełnił 16 Tczewski Batalion Saperów, a oprawę muzyczną ceremonii pogrzebowej wykonała Grupa Rekonstrukcji Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” wraz z Orkiestrą Wojskową z Radomia. Po godz. 13 kondukt żałobny przeszedł ulicami Rozwadowa, gdzie na Cmentarzu Wojennym spoczęły doczesne szczątki „Tarzana”.

Nasi uczniowie mocno zaznaczyli swoją obecność podczas tych trwających dwa dni uroczystości. 4 października chór Puellarum Cantus pod dyrekcją pani Katarzyny Pisery wraz z uczniami SSP nr 1 im. Armii Krajowej przedstawił patriotyczny montaż słowno-muzyczny. Natomiast 5 października podczas uroczystej Mszy Świętej pogrzebowej i pożegnaniu na Cmentarzu Wojennym w Rozwadowie naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy oraz harcerze i opiekunki szkolnej drużyny harcerskiej p. Sylwia Komada-Bober i p. Justyna Bieszczad-Kobza. Przedstawiciele uczniów złożyli również kwiaty na grobie bohatera.

Michalina Śniosek

 

Kpt. Tadeusz Gajda ps. „Tarzan” - urodził się 15 lutego 1924 r. w Charzewicach w powiecie tarnobrzeskim. Był synem Marii z d. Łuczak i Józefa, urzędnika pocztowego. Ukończył szkołę powszechną w Charzewicach, a następnie cztery klasy gimnazjum w Nisku.

Po wybuchu wojny przerwał naukę, od 1940 r. pracował w firmie drzewnej. W 1941 r. został przez ojca zaangażowany do placówki NOW w Nisku. W październiku 1943 r. przeszedł do oddziału partyzanckiego por. Franciszka Przysiężniaka „Ojca Jana” na Lubelszczyźnie, gdzie ukończył konspiracyjną podchorążówkę i brał udział w walkach w Lasach Janowskich. Po zajęciu Rzeszowszczyzny przez Sowietów został wcielony do 25. pułku piechoty 10. Dywizji Piechoty. Wobec aresztowań byłych żołnierzy AK zdezerterował w lutym 1945 r., a następnie nawiązał łączność z lokalnym dowództwem NZW. Został przekazany do dyspozycji komendanta NZW na powiat Tarnobrzeg, a po jego śmierci, 30 kwietnia 1945 r. sam objął tarnobrzeską Komendę Powiatową.

Wkrótce zorganizował oddział leśny, z którym wykonał kilka akcji. 11 lipca 1945 r., grupa została częściowo rozbita w trakcie obławy NKWD i UB pod Lipowcem. W sierpniu reszta oddziału została podporządkowana Ludwikowi Więcławowi „Śląskiemu”, późniejszemu komendantowi Inspektoratu NZW „Hanka” (powiaty przeworski, łańcucki i niżański), pełniącemu wówczas funkcję komendanta Okręgu NZW Łańcut. W lutym 1946 r. Gajda został mianowany szefem PAS NZW w Inspektoracie NZW „Maria” (pow. tarnobrzeski, mielecki i dębicki).

Zimę 1946 r. Tadeusz Gajda spędzał w Łękawicy w powiecie tarnowskim. W marcu na stałe przeniósł się do Tarnowa, by na tym terenie tworzyć oddział PAS NZW. Nawiązał tam kontakty z lokalnymi działaczami WiN, głównie ze struktur Brygad Wywiadowczych. W Tarnowie oddział „Tarzana” wykonał likwidację podejrzanego o współpracę z UB byłego żołnierza AK oraz dwie akcje ekspropriacyjne. W nocy z 7 na 8 sierpnia oddział został zlikwidowany, zatrzymano też „Tarzana”. 27 września 1946 r. WSR w Krakowie skazał Tadeusza Gajdę w tarnowskim procesie działaczy BW WiN i PAS NZW na karę śmierci. Wyrok został wykonany 14 października 1946 r. w Krakowie. Szczątki Tadeusza Gajdy potajemnie pogrzebano na cmentarzu Rakowickim, gdzie odnaleziono je w październiku 2017 r.

Żródło: krakow.ipn.gov

DO WAKACJI 2024 POZOSTAŁO

196

dni

4

godzin

47

minut

4

sekund

Najnowsze galerie