Podsumowanie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole

W ramach programu, który realizowano od maja 2022 r. do czerwca 2023 r., zakupiono 535 książek, z czego 42 % stanowią lektury szkolne. Zakupiono elementy wyposażenia wnętrza biblioteki, m.in.: stół, krzesła, pufę, ekspozytory do książek. Zrealizowano 30 projektów w oparciu o książki z biblioteki szkolnej.
Wykorzystano następujące publikacje, m.in.: „Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli. Ty też możesz uratować świat” J. Bednarek,  „Nic o nas bez nas! Dzieci i ich prawa” A. Maciaka, serię książek o naukowcach  autorstwa R. Barbera i W. House’a, „Kopciuszka” Charles’a Perrault, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” J. Bednarek, „Drzewo do samego nieba” M. Terlikowskiej, „Dziadka i Niedźwiadka” Ł. Wierzbickiego, „Opowieści o tym, co w życiu ważne” M. Michalaka, „Jeszcze większą księgę detektywa Pozytywki” G. Kasdepke, „Przygody Astrid zanim została Astrid Lindgren” Ch. Björk, „Pippi Pończoszankę”  A. Lindgren, „Pinokia” C. Collodi, „Teraz tu jest nasz dom” B. Gawryluk, „Fotel czasu” A. Czerwińskiej-Rydel, „Mitologię. Wierzenia i podania Greków i Rzymian”  J. Parandowskiego, opowiadanie pt. „WISŁAWA SZYMBORSKA, czyli BYŁA SOBIE DZIEWCZYNKA” R. Jędrzejewskiej-Wróbel, „Koniec i początek”  W. Szymborskiej, opowiadanie pt. „MIKOŁAJ KOPERNIK, czyli DZIECIĘCE MARZENIE” A. Frączek, „Złodziejkę książek” Markusa Zusaka, „Kamienie na szaniec” A. Kamińskiego, „Buszującego w zbożu” Davida Salingera.

Konkursy czytelnicze i biblioteczne:
"Sleeveface - ubierz się w książkę"
"Z książką mi do twarzy"
Szkolny konkurs literacko-plastyczny „Akademia pana Kleksa” w komiksie
Konkurs frazeologiczny „Mądrej głowie dość przysłowie”
Konkurs ze znajomości przysłów „Przysłowia mądrością narodów”
Szkolny Konkurs Pięknego Czytania „Czytaj z radością, słuchaj z przyjemnością”
Wypożycz – przeczytaj – zareklamuj, czyli FERIE Z KSIĄŻKĄ – konkurs na najlepszą reklamę książki z biblioteki
Konkurs czytelniczy „Świat mitów greckich”
Konkurs czytelniczy „W Kasdepkowym świecie”
Konkurs Wielka Liga Czytelników
Konkurs plastyczny „Książki z naszej biblioteki”

Wydarzenia promujące czytelnictwo z udziałem uczniów:
Spotkanie autorskie z Mateuszem Cetnarskim
Uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w klasach 1-3
Targi Taniej Książki
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych „Czytanie dla pokoju”
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci z Europe Direct Rzeszów. Przystanek - Szwecja!
Jestem twórcą, mam prawo – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Wisława Szymborska i Aleksander Fredro – patroni 2023 roku
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”
Kółko czytelnicze dla klas 1-3
Ogólnopolski Dzień Słuchu
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Projekt bajkoterapeutyczny „Magiczna Moc Bajek”
Tydzień Bibliotek „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka”

Najważniejsze przedsięwzięcia organizowane przez bibliotekę publiczną i pedagogiczną, w których udział brali uczniowie naszej szkoły:
Ogólnopolski Projekt Wielka Liga Czytelników
Warsztaty pn. "Sprawdzone pomysły na twórczą zabawę w zdobywanie wiedzy o Lasowiakach - uczniowie lubią to!" w Bibliotece Pedagogicznej w Stalowej Woli
Spotkanie autorskie z Zofią Stanecką w Miejskiej Bibliotece Publicznej  w Stalowej Woli
Wystawy: „Książki świąteczne dla dzieci” oraz  „Znajomi z telewizorka” Muzeum Dobranocek w Rzeszowie w Miejskiej Bibliotece Publicznej  w Stalowej Woli
Miejski konkurs pięknego czytania pod hasłem: „Czytaj z radością – słuchaj z przyjemnością” w Miejskiej Bibliotece Publicznej  w Stalowej Woli
Konkurs powiatowy „Booktalking, czyli pięć minut o książce” w Bibliotece Pedagogicznej w Stalowej Woli

W realizację projektu zaangażowani byli nauczyciele poloniści, wychowawcy klas 1-3, oddziału przedszkolnego, świetlicy oraz nauczyciel bibliotekarz.

A. Partyka