Październik miesiącem AAC

AAC skrót pochodzący z języka angielskiego (Alternative and Augumentative Communication), oznacza Komunikację Alternatywną i Wspomagającą.
To wszelkie metody komunikacji, którymi posługują się osoby, które z różnych powodów nie mogą mówić za pomocą słów lub ich mowa jest w pewnym stopniu niezrozumiała dla innych i nie pozwala im się skutecznie porozumiewać.
Aby przybliżyć tematykę AAC, pani psycholog Izabela Gierak wraz z panią neurologopedą Sylwią Majewską zorganizowały w dniu 26.10.2022r. na świetlicy zajęcia, dotyczące metod komunikacji.
Zwróciły uwagę dzieci na osoby, które z różnych powodów nie mogą w wystarczającym stopniu porozumiewać się werbalnie: osoby z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem, mózgowym porażeniem dziecięcym, afazją, a także innymi zaburzeniami mowy na skutek chorób, urazów itp. Nazywamy je osobami ze złożonymi zaburzeniami komunikacji.
Za pomocą prezentacji, krótkiego filmu, bajki wykorzystującej symbole PCS oraz zabaw w wyrażanie emocji, dzieci mogły doświadczyć trudności komunikacyjnych z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami, mogły zrozumieć, że brak komunikacji oznacza dla nich izolację.

S. Majewska