Mikołaj Kowalski z oddziału przedszkolnego PSP 11w Stalowej Woli, otrzymał nagrodę w konkursie plastycznym dla dzieci 6-letnich „Myślcie sobie jak tam chcecie… Krasnoludki są na świecie - ilustracje do utworów Marii Konopnickiej“. Organizatorem konkursu jest co roku Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli. Konkurs organizowany jest z okazji 180 rocznicy urodzin poetki Marii Konopnickiej, jednej z najwybitniejszych polskich pisarek, autorki bajek i wierszy dla dzieci. Miał on na celu przybliżyć dzieciom twórczość Marii Konopnickiej oraz rozbudzić w nich zainteresowania czytelnicze, inspirowane pięknem literatury dziecięcej. Stworzył okazję do rozwijania u dzieci twórczej inwencji, kreatywności, wrażliwości estetycznej oraz umiejętności manualnych przy użyciu różnych technik plastycznych. Prace dzieci przekazane do konkursu są wystawione w galerii w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli, przy ulicy Staszica.
Serdecznie gratulujemy Mikołajowi.
A. Baniuch
Zerówka w PSP 11 rozpoczęła nowy rok szkolny Narodowym Czytaniem. W dniu 02.09.2022r. wychowawczyni A. Baniuch zaprosiła z tej okazji panią bibliotekarz Władysławę Góral z SLO. Nasza grupa przedszkolna zapoznała się z postacią pisarza Adama Mickiewicza. Dzieci wysłuchały dwóch wierszy czytanych przez panią bibliotekarz „Przyjaciele” oraz „Lis i kozieł”. Odpowiadały na pytania do treści bajek. Wyznaczały morał, czyli naukę płynącą dla nas: jak mamy postępować, czym jest prawdziwa przyjaźń oraz, że nie wolno być w życiu naiwnym. Rysowały ilustracje do bajek i otrzymały od pani Góral pamiątkowe pieczątki Narodowego Czytania. "Przyjaciele" Adama Mickiewicza to utwór, który mimo upływu lat nie traci na popularności. Wydaje nam się, że możemy na kogoś liczyć, że poda nam pomocną dłoń w trudnej sytuacji - na etapie deklaracji właśnie tak to wszystko wygląda, jednak gdy przychodzi co do czego, sprawy mają się inaczej. Leszek nie pomógł Mieszkowi wdrapać się na drzewo przed niedźwiedziem, zadbał tylko o swoje bezpieczeństwo. Często pomagają nam ci, po których nie spodziewamy się tego typu odruchów, a zawodzą ci nam najbliżsi. Tu sprawdza się kolejne powiedzenie "umiesz liczyć, licz na siebie". A przyjaciele... niestety, bywa tak, że przychodzą i odchodzą - najczęściej w najmniej spodziewanym momencie.
"Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie" - to ostatni wers i morał tej bajki. Warto o nim pamiętać cały czas. Druga bajka przedstawia historię sprytnego lisa, który nawet w sytuacji zagrożenia życia nie załamuje się, ale potrafi znaleźć dobre wyjście. Sensem utworu jest zatem wskazanie, że nigdy nie należy tracić nadziei, ponieważ zachowując optymizm, można rozwiązać każdy problem. Nauka płynąca dla nas z bajek jest cały czas aktualna - czytajmy ich jak najwięcej!!! Bardzo dziękujemy naszemu gościowi.
A. Baniuch
282
dni
17
godzin
22
minut
48
sekund